Kara Listede Olan Kişiye Kredi Verilir Mi?

Bankalar kara liste üzerinde bulunan kişilere kredi vermek ve diğer sigorta fonlarını uygulamak konusunda bir takım sorunlar dolayısı ile kara listeye oldukça fazla dikkat ederler. Herhangi bir bankaya 3 aydan uzun süre borcunuzu ödememek veya başka borçlarınızın uzun süre ödenmemesi durumunda banka parayı sizden daha sonrasında tahsil etse bile maalesef bankanın kara listesine girersiniz.

Kara liste ortalama olarak 5 yıl boyunca sizin adınız ve bilgileriniz yazılı olarak kaldığı gibi bu diğer bankalarda olan puanlarınızı ve alabilecek kredi limitinizi de derinden etkiler. Bununla ilgili olarak mesela Ziraat Bankası’ndan çekmiş olduğunuz 20.000 TL’lik krediyi 3 ay boyunca ödemezseniz hem hakkınızda icra takibi banka vekili tarafından yasal olarak başlatılır, hem banka sizi otomatik olarak sistemlerin uyumlu ve düzenli çalışmasını sağlamak amacıyla sizi kara listeye ekler.

Bu kara listeye eklenen kişi kendisinin kara listede olduğunu her zaman öğrenemez. Ancak banka diğer bankalar veya finans kurumlarına sizin kara listede olduğunuzu belirli yollar ile bildirir ve diğer bankalardan da kredi almanızı tamamı ile her koşulda engeller.

Kredi ve Kara Liste Sorunu

Kredi almak isteyen kara listede bulunan kişi öncelikli olarak elbette şansını denemesi gerekiyor. Bankalar bazen 1 liralık borç için kara listeye ekledikleri müşterileri olduğu için bu ve buna benzer sorunları sık sık yaşayabiliyorlar. Ancak kara listeye ister 1 lira, ister 1 milyon liradan dolayı girmiş olsanız dahi bankanın genellikle kredi talebinize olumsuz cevap vereceğine hazırlık olmalısınız.

Banka yetkilisi tarafından kredi sisteminden kontrol edilecek olan miktar sonucunda sizin kara listede olduğunuz uyarısı ekranlarda görülecek ve otomatik olarak banka yetkilisi size kredi verilemeyecek olduğunu net bir şekilde bilgilendirecektir. Bu tür kara liste sorunları senetle satış yapan mağazalarda da geçerli olduğu gibi birçok senetle satış yapan mağazaya borçların ödenmemesi durumunda 5 yıl boyunca bazen daha uzun süre kara listede olacağınızı aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.