Kimler İhtiyaç Kredisi Alabilir?

Kimler İhtiyaç Kredisi Alabilir?

Kimler ihtiyaç kredisi alabilir isimli yazımızda hangi şartları ve nitelikleri yerine getirenlerin kredi kullanabileceğini izah etmeye çalıştık. Kimler ihtiyaç kredisi alabilir isimli yazımızın asıl amacı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlerin bilgilenmesi ve faydalanmasıdır. Eğer siz de ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünüyorsanız güncel yazımızı okumalısınız.

Kimler İhtiyaç Kredisi Alabilir

Türkiye Cumhuriyeti’nde neredeyse her türlü alanda bulunan alt yaş sınırı ihtiyaç kredisi kullanmada da vardır. İhtiyaç kredisi kullanmanın alt yaş sınırı, yasal olarak kredi almak için 18 yaşını doldurmuş kişiler başvuru yapabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş kişiler kredi başvuru yaptıktan sonra banka kredi politikalarına göre kullanabilirler. Banka kredi politikasına göre krediyi kullanmadan önce çalışma durumu, maaş bodrosu, sigorta kaydı, Gelir belgesi, kefil gibi sizden bir çok farklı belge isteyebilirler. Eğer düzenli geliriniz varsa ve bunları belgeleyebiliyorsanız bir çok bankadan ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Alt yaş sınırı olmasını bankalar değil Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan kararlar, çıkarılan yasalar istemektedir. Hatta bu kararı almada etkin rol oynayan husus Türkiye Cumhuriyeti anayasasında bulunan reşit olma yaşıdır. Malumunuzdur ki ülkemizde 18 yaşın altındakiler reşit sayılmazlar. Herhangi bir yükümlülük gerektiren işler olduğunda bir veli onayı ile olması gerekir. İşte kredi kullanmak bir veli onayıyla bile olmaz.

İhtiyaç kredisi kullanmanın üst yaş sınırı da vardır. İhtiyaç kredisi kullanırken yasal olarak herhangi bir üst yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Fakat bankalar kendi politikaları gereği üst yaş sınırlaması koyabilir veya sigorta yaptırımını zorunlu kılabilir. Eğer emekli iseniz maaş almış olduğunuz banka sizin durumunuza göre daha rahat ihtiyaç kredi vermektedir. Bankalar 78 yaşın üzerinde olan vatandaşlara kredi vermeye pek sıcak bakmıyorlar. Ancak kredi taksitinin 12 ay olması durumunda 79 veya 24 ay olması durumunda kredi kullanabilirler. 24 aydan daha fazla vade ile kredi kullanamazlar. Kredi kullanmak için yasalarla belirlenmiş bir üst yaş sınırı olmasa da bankalar belirttiğimiz bu hususlar da kendi politikalarını belirleyip bu politikalara göre kredi kullandırıyorlar.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma refinansman

Bu yazımız ihtiyaç kredisi odaklı olduğu için kimler ihtiyaç kredisi alabilir konusuna değindik. Burada yazdığımız bazı önemli noktalar konut kredisi, taşıt kredisi gibi kredi türlerinde farklılıklar gösterebilir.