Konut Kredisi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi alarak ev alan milyonlarca vatandaşımız bulunuyor. Türkiye’de her sene daha fazla vatandaş bankaların kredi kuyruğuna girerken bir yandan da vatandaşların ev almak için olağanüstü çaba gösterdikleri, ancak yüksek fiyatlar sonucunda kredi çekmeden ev alamadıkları rahatlıkla görülüyor.

Bankalar ise bu durumu kendilerinin gelişmesi yönünde kullanırken güncel faiz oranları ile birlikte vatandaşlara 240 aya varan konut kredisi kampanyaları düzenliyor ve vatandaşların eksik olan tutarlarını tamamlayarak ev sahibi olmalarını sağlıyor. Ancak bugün banka kredisi ile alınan evlerin borcun ödemesi bitene kadar evin aslında bankaya ait olduğunu unutabiliyorlar.

Bankalar ev için kredi vermeden hemen önce evin üzerine koydukları şerh ile birlikte evin müşteri tarafından satışını kredi borcu kapatılana kadar engelliyor ve bu sayede ev sahibi olan kişi evinin borcu bitmeden veya kredisini önceden kapatmadan evin satışını hiçbir şekilde gerçekleştiremiyor.

Konut Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi borcu aldığınız vadeye bağlı olarak 1 ay ile 240 ay düzenli olarak ödenmek zorundadır. Ancak yaşanabilecek olan olası bir durum halinde konut kredisi borcunu ödeyemez iseniz banka size belirli bir takım uyarılar yaparak bu borcun en kısa süre içerisinde ödenmesi uyarısında bulunur.

Banka öncelikle size 1. geciken kredi borcunuzu ödemeniz için uyarıda bulunduktan hemen sonra borç ödenmez ise 2. ayın borcu da eğer ki gününde ödenmez ise yasal avukatları ve temsilcileri ile birlikte icraya başvurabilir. Bunun sonucunda konut kredisinin toplu olarak kapatılmasını isteme hakkına sahip olan banka, eğer yapılandırma seçeneğini de müşterisine sunma hakkını elinde saklı olarak tutar. Müşterinin hiçbir seçeneği kabul etmemesi durumunda ise evi icradan uygun fiyatlara satışa çıkaracak olan banka evin içerisinde olan konut kredisi sahibini veya kiracıyı çıkarabilme hakkına sahiptir.

Konut Kredisi Alırken İşte Bunlara Dikkat Edin

  1. Ödeyebileceğiniz kadar aylık taksit belirleyin
  2. Eğer ki ödeme vadesi göz önünde alındığında işlerinizin değişebilecek olduğunu düşünüyorsanız kredi çekmeyin
  3. Gelen sabit bir geliriniz var ise sabit geliriniz kadar aylık taksit belirlemeye özen gösterin
  4. Bankanızın size özel kampanyalarından yararlanarak daha uygun faiz veren bankayı tercih edin
  5. Aktif kredileriniz var ise veya borcunuz mevcut ise konut kredisi vadesini arttırarak daha fazla kredi tutarı ile diğer borçlarınızı da kapatmayı hesaplayın ve doğru karar verin

Bu önerilere dikkat edilmesi sonucunda hem siz, hem bankanız iyi bir müşteri ilişkisi çizebilecek ve gelecekte de çok rahat çalışabilirsiniz.