Konut Kredisi Yapılandırma Süreci

Konut kredilerini ödeme güçlüğü içine giren tüketiciler, konut kredisi yapılandırma başvurusu yapmaktadır. Yapılandırma işlemleri refinansman adı ile bilinmektedir. Yeniden yapılandırma, kredi borcunun, kredinin kullanıldığı banka ya da farklı bir banka ile yeni bir anlaşma yapılması, böylece borcun ödenebilir hale getirilmesini amaçlamaktadır. Kredinin yeniden yapılandırılmasında bazı hususlara dikkat edilmelidir. Yeniden yapılandırmada yeni faiz oranının eskisine oranla arasında 15 ile 20 puan fark olması, büyük kazanç sağlamamaktadır. Aylık yüzde 1,60 faizle alınan kredinin aylık yüzde 4,40’a düştüğünde kapatılması durumunda kazanç elde edilmesi söz konusu değildir. 35 ile 40 puanlık bir faiz düşüşü büyük kazanç elde edilmesini sağlamaktadır. Bankaların konut kredilerinde faiz oranının haricinde komisyon ve diğer işlem ücretlerinin de bulunduğu unutulmamalıdır. Düşük faiz oranına sahip olup yüksek tutarlarda masrafı olan bir konut kredisinin aylık ödemeleri, yüksek faize sahip kredi ödemesinden fazla olması söz konusudur. Bu nedenle birkaç bankaya başvurulması tavsiye edilmektedir.

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Konut kredilerinde yeniden yapılandırma, geçmişte kullanılan yüksek faizli konut kredisinin düşük faiz oranları ya da mevcut krediye göre kolay ödeme imkanları ile kredi kullanılması ve bu şekilde borcun ödenmesidir. Yapılandırmanın sonucunda kredi maliyetinin aşağı çekilmesi mümkündür. Faiz oranları aynı kalsa bile yapılandırma ile vade süresinin uzatılması, bu sayede aylık geri ödeme miktarının azaltılması söz konusudur. Aylık ödenen taksit miktarının azalması, konut kredisi ödemelerinde bütçenin rahatlamasını sağlamaktadır. Başvurulacak olan konut kredisi yapılandırma ile yeniden bir ödeme planın yapılması mümkündür. Bu sayede ödeme günü değiştirilebilmektedir. Vade süresinin uzatılması ile kredinin aylık ödemelerinin azaltılması mümkündür. Konut kredisi yapılandırılırken kalan borç miktarının yanı sıra eski ve yeni faiz oranı arasındaki farklar ile aylık taksit miktarları ve toplam kredi maliyeti göz önüne alınmalıdır. Yapılandırma kararı alındığında banka ile irtibata geçilerek yapılandırma faiz oranı öğrenilmelidir.

Kredi Yeniden Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi borcunun yapılandırılmasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında kar zarar hesabının yapılması gelir. Kredi yapılandırma işlemi için doğru zaman olup olmadığına dikkat edilmelidir. Doğru zaman olmadığında avantajın elde edilmesi imkansız hale gelebilir. Doğru zaman, ödenecek toplam tutarın mevcut tutardan daha az olduğu zamandır. Bu da aylık taksitlerin hesaplanması ile bulunur. Yalnızca faiz oranı üzerinden değerlendirme yapıldığında hatalı bir sonuca ulaşılması mümkündür. O halde konut kredisi yapılandırma süreci ile ilgili birden fazla bankanın sunduğu avantajlar araştırılmalıdır. En uygun şartlar değerlendirilmeli ve başvuru yapılmalıdır.