Konutun yüzde kaçına kredi verilir?

Konutun yüzde kaçına kredi verilir? sorusu EKK. toplantısı sonunda netleşti. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından Sayın Binali Yıldım halkımızı sevindirecek açıklamalarda bulundu.Ülkenin gündeminde olan ve vatandaşı ilgilendirecek olan kararları aldıklarını bildirirken bu durumun Türkiye ekonomisi açısından da oldukça yararlı olacağını bildirmiştir. Alınan kararlardan en çarpıcı başlıklardan konut kredisi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın yüzlerini güldürecektir.

Evin yüzde seksenine konut kredisi verilecek

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırımın 21. Eylül 2018 günü katılmış olduğu Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararlardan birinin konut kredileri ile alakası olduğunu söylemişti Çekilen konut kredilerinin yüzde yetmiş beşini bankalar karşılarken yüzde yirmi beşini konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız karşılıyordu bu durum üzerine konuşulurken toplantının önemli konuları arasında yer alan konut kredilerini, çekmek isteyen vatandaşlarımıza bankalar evin yüzde seksenine konut kredisi verecek yüzde yirmisini ise konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız ödeyecektir diyerek cümlelerini sonlandırmıştır.

Konut kredisi verilecek evde aranan özellikler nelerdir?

Bankalara başvuru yaptıktan sonra konut kredisi verilecek olan ev için eksper gönderilir.Eksper evin kullanımına, metre karesine oda sayısına, bina yaşına göre bir rapor düzenler bu raporun sonucuna göre banka müşteriden evin tapu fotokopisini ister. Tapu müdürlüklerinde sorguya alınan konutun tapusu üzerinde hiç bir ipotek, haciz veya şerh olmadığını tespit ettikten sonra bankanın onay vermesi beklenir. Eğer ev üzerine haciz, ipotek varsa banka bu ev için olumlu bir cevap vermez. Banka satın alınacak olan ev için kredi verirken evin ipoteğini alır. Bütün bunlar belirlendikten sonra kredi için başvuruda bulunan şahsın kimlik bilgileri doğrulanır. merkez banka üzerinden sicili kontrol edilir. kırmızı çizgi yemediği taktirde kredi kullanım izni verilir. Kredi limiti evin değerine göre değişir. ekspertiz raporuna bakılır ve evin bedelinin yüzde seksenine kredi verilirken evin bedelinin yüzde yirmilik kısmının sizden karşılanması istenir. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra kredi hesaplaması yapılır toplam çekilen kredinin faiz oranları hesaplanır, masraflar eklenir ve kredi ödeme tutarı belirlenir. Ödeme şekli sizin istediğinize göre değişiklik gösterir. Ödeme süresi en fazla 10 yıl olanarak belirlenir ve aylık taksit tutarları hesaplanır.