KrediGO

Kredi Alamıyorum – Bankalar bana neden kredi vermiyor?

Kredi notunuz mu düşük?

Kredi almanızı engelleyen sebeplerin başında kredi notunuzun düşük olması sebebi geliyor olabilir. Neden kredi notum düşük? dersenizde bunun sebeplerinden bahsedebiliriz. Kredi kartı borçlarınızı geç ödemeniz, düzenli ödememeniz, daha önce kredi taksitlerinizi geciktirmiş olmanız ve banka hesaplarınızda nakit bakiyenin düşük olması diyebiliriz. En temel sebeplerden birisi de kredi notunuzun düşük durumda olması ile riskli grupta bulunuyor olmanız olmaktadır.

Kredi notumu nasıl yükseltirim,

Bu soruyu kendinize soruyorsanız “bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım” sorunu ile karşılaşıyorsunuz demektir. Kredi notunuzu yükseltmenin yolları olarak nitelendirebileceğimiz birkaç adım bulunmakta. Kredi notunu öğrenme konusunda düzenli şekilde bu sorguyu yaptığınızda da kredi notunuz düşebilmektedir. Mümkün olduğunca geciktirmeden düzenli şekilde kredi kartı borçlarınızı ödemelisiniz. Sürekli kredi başvurusu yapmamalısınız. Reddedilen kredi başvuruları ne zaman silinir sorusunun cevabı da ortalama 8-12 ay içerisinde sistemler yenilemektedir.

Ödenmemiş kredi borcunuzun olması,

Eğer ödenmemiş bir kredi borcunuz varsa; LKS (Limit Kontrol Sistemi) sayesinde bu borç tüm bankalarda görülecek ve kredi başvurusunda bulunduğunuz banka bu kredi borcunuz varken size kredi vermek istemeyecektir. kredi red nedeni olarak bu durumda görülmektedir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Maaş Bordrosu Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Ödenmemiş kredi kartı borcunuzun olması

Yukarıdaki maddedeki gibi bu durumda kredi almanızı engelleyen durumlardan biri sayılabilir. Bu borçlarda LKS sistemi üzerinden tüm bankalar tarafından görünerek kredi başvurunuzu red edilmesine sebep olmakdadır. Düşük meblalı kredi kartı borçlarınız için banka personeli tarafından sistemde güvenli müşteri bilgileri ile bu sorunu aşabilmeniz mümkün.

Kefalet Nedeniyle Sicilinizin Bozulması

Daha önce bir şekilde bir tanıdığınıza vb. kefil olmuşsanız ve o kişi de kredi borcunu geç ödediyse. Sizin de bu kefaletten doğan sorunlarla karşılaşmanız çok normaldir.

Kredi veren bankanın kredi verme konusundaki hassasiyetinin yüksek olması

Bazı bankalar kredi vermek için çaba harcamak istemez. Sadece sicili temiz olan müşterilere kredi vermek isterler. Bu sebeple bazen kredinizin onaylanmama sebeplerinden biride bu olabilir. Kredi alamayanlara kredi veren bankalar var ve bunları tercih edebilirsiniz.

SGK Prim Ödemesi 

Bankalar kredi başvurularında öncelikli olarak bazı önemli belgeler istemekteler. Bunların başında da sigortalı olduğunuzu kanıtlayan SGK prim ödeme listeniz. Geriye dönük olarak 6 ay SGK priminin ödenmiş olma şartı vardır. Eğer SGK priminiz son 6 ay içerisinde düzgün şekilde yatırılmamışsa kredi almanız mümkün görünmüyor demektir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Diye Bir Şey Var mı?

Kırmızı Kalem Yemiş Olmanız

Daha önce birçok ödenmemiş kredi kartı, kredi, vs. gibi bankaya borcunuz varsa ve bu nedenle kırmızı kalem tabiri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm bankaların sistemlerinde T.C. kimlik numaranız kırmızı ile işaretlenir ve kredi almanız küçük istisnalar (rehin, ipotek, kefil, vs. gibi durumlar) hariç artık mümkün olmayacaktır.

Hakkınızda Aciz Vesikası Düzenlenmiş Olması

Eğer bir takım borçlarınız nedeniyle icraya düştünüz, bu icra yoluyla da borcunuz ödenemiyorsa ve İcra Müdürlüğü tarafından hakkınızda aciz vesikası düzenlenmiş ise; kredi çekmeniz çok zor bir ihtimaldir.

Kara Listeye Girmiş Olabilirsiniz

Bankalar mevcut borçlarınızı düzenli ödemediğiniz için sizi kara listeye almış olabilir. Hiç ödememe durumunda da bu konu geçerli olabilir. Eğer kredi alamıyorum para lazım gibi bir sorunuz var ise bu kredi başvurusu red edilme durumunu yaşamamak için borçlarınızı düzenli şekilde ödemelisiniz.

 

 

İlginizi Çekebilir