KrediGO

Kredi Başvuruları Ne Kadar Süre Sonra Silinir?

Kredi başvuruları ne kadar süre sonra silinir sorusuna cevap vermek için hazırladığımız bu yazımızda kredi notunuzu olumsuz etkileyen, kredi notunuzu düşüren kredi başvurularının ne kadar süre sonra silineceğini aktaracağız.

Üst üste kredi başvurusunda bulunmak ne yazık ki kişinin kredi siciline olumsuz yansımalara neden olabilmektedir.

Özellikle de düşük kredi notu ortalaması olan ya da kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler için kredi başvuru geçmişinin görüntülenmesi çok önemlidir.

Kredi Başvuruları Ne Kadar Süre Sonra Silinir?

Çünkü diğer bankalar kredi istihbarat süreci içerisinde sizi değerlendirirken kredi notu ortalaması yanı sıra kişinin kredi başvuru ve kredi ödeme alışkanlıklarını da incelemektedir. Kişinin daha önce başka bankalara kredi başvuruları bulunması ve kredi red kararı alınması yeni başvuruda bulunduğunuz bankanın da size olumsuz bakmasına neden olacaktır. Peki, kredi başvuruları ne zaman silinir?

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi / Kredi Kartı Başvurusunda Nelere Dikkat Edilir?

Bankaların uyguladıkları belirli bir periyot bulunmakta olup kredi başvuruları için aynı uygulamalar söz konusu değildir. Yani sisteme bir kere girilen kredi başvuru formu ve kredi başvuru sonucu kişinin kredi geçmişinde yer almaya devam eder.

Bunun amacı bankaların kredi kullanmak istiyorum diyen müşterilerinin kredi geçmişini görmeleri ve buna göre karar vererek kendilerini korumak istemesidir.

Üstelik yasal olarak bunun yapılmasını engelleyen bir uygulama da bulunmadığı için bankaların bunu takip etmesi de son derece kolaylaşmaktadır.

Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Ayrıca kredi başvurunuzun iptal / silinme gibi durumlarını bankaların telefon bankacılığı veya internet bankacılığı üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz.

KKB tarafından oluşturulan bu finansal sicil kaydında, Kredi Başvuru Sayısı ne zaman silinir, cevabını pek çok kişinin merak ettiği soruların başında geliyor.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Krediyle Araba Almak İstiyorum!..

Bu sistemde, Kredi başvuru sayısı 6 aylık zaman periyotlarında yenileniyor. ama burada pek çok kişinin gözden kaçırdığı kritik bir nüans söz konusu.

6 aylık zaman zarfı sonrasında silinen bu kredi başvuru sayısı, yapıldıkları dönemde her olumsuz cevapta kişinin kredi notunu düşürüyor. Yani kişinin kredi başvuru sayısı 6 ayda yenilense dahi düşük kredi notu sebebiyle yapacağı yeni başvurunun kabul edilmeme ihtimali hala söz konusu.

Kredi başvuruları sayısının silinmesinin ardından yapılacak kredi başvurusunun kabul edilmesi için alınabilecek en temel tedbir, reddedilen başvurulardaki talep edilen tutarın daha altında bir miktar talep etmek.

Ayrıca kredi talep edilen bankaların kredi kartı vb. başka ürünlerini de kullanıyorsanız bu zaman zarfında buralara yapacağınız düzenli ödemeler, olumsuz sicilin düzelmesinde büyük rol oynayacaktır.

İlginizi Çekebilir