KrediGO

Kredi Borcu Ne Kadar Süre Ödenmezse İcralık Olur?

Günümüz dünyasında kredi ve kredi kartları olmazsa olmazlarımız arasına girmiş durumda. Başta kredi kartları olmak üzere ev almak, araba almak için dahi sürekli olarak kredi başvuruları yapılmakta ve bir gün içerisinde milyonlarca dolarlık kredi kullanımı gerçekleştirilmekte. Ödeme gücü açısından bankalara sunacak olduğunuz ”gelir belgesi” listesine göre en fazla %85 oranına kadar kredi çekme şansınız olmasına rağmen bazen işlerin ters gidebileceği kredi çekerken göz önüne alınması gerekiyor.

Kredi çekecek olan kişi öncelikle ne kadar kredi alabileceğine değil, ne kadarlık bir geri ödemeyi yapabilecek olduğunu hesaplamalı ve buna uygun olarak kredi başvurusunda bulunmalı. Bir hata yaparak ödeyebileceğinizin çok daha üzerinde kredi çekmeniz durumunda ortaya çıkacak olan ”geri ödeyememe” durumu banka tarafından aleyhinize kullanılacak olduğu gibi kritik bir süreci yaşamanızı da sağlayacaktır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Bayram Kredisi Veren Bankalar

Kredi Çekmek İstiyorum, Geri Ödemezsem Ne Olur?

Kredi çekmek istiyorsunuz ancak bunun geri ödemesini yapıp yapamayacak olduğunuzdan emin değil iseniz bu durumda kredi çekmeniz önerilmez. Bankalar sizin için tek bir seferlik 3 ay süre tanımaktadır. Bu 3 aylık süre sonucunda yasal olarak takibe girersiniz ve hakkınızda icra takibi başlatılır.

Ancak öncelikle bu aşamaya gelene kadar banka eğer ki kredi borcu gününde ödenmedi ise faiz işletme sürecine giderek ilk 30 gün içerisinde sizi aralıklarla telefon, mail ve farklı yollar aracılığı ile borcunuzu ödemediğiniz konusunda uyarır. Bu borcun 1 ay ödenmemesi durumunda banka 1 aylık faiz işletmesinin ardından 2. ay yine faiz süreci devam eder ve uyarılar aktif olarak yapılır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi / Kredi Kartı Başvurusunda Nelere Dikkat Edilir?

Banka en son olarak kullanıcısından bu borcu tanzim edemiyor yani alamıyor ise son bir uyarı yaparak 3. ay kredi borcunun ödeme günü 1 gün geçtikten sonra yasal temsilci avukatları ile İcra Müdürlüğü’ne başvurur ve hakkınızda yasal olarak icra takibi davası açılır. Bu dava sonucunda bankaya gelecek olan her türlü paranıza el konabilecek olduğu gibi borcun tek seferde tamamının kapatılması istenir. Bankadan bankaya değişebilecek olduğu gibi bankalar borcu ödemeyi onayladığınız durumda tekrar borcu daha kısa vadede taksitlendirebilir.

İcra takibi başlaması için 3 aylık sürecin sona ermesi beklenirken, bankanın 5 yıl boyunca kara listesine eklenirsiniz ve bu durum geçmişinize yansıyacağından diğer bankalardan da yaşanan olumsuz süreç dolayısı ile kredi kartı ve kredi almanız tamamen engellenebilir.

İlginizi Çekebilir