Kredi Çekip Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Kredi çekip yatırım yapmak son zamanlarda birikim yapamayan insanların akıllarına gelen en pratik çözüm gibi geliyor ve uyguluyorlar. Kredi çekip yatırım yapmak, ihtiyaç kredisi çekip birikim yapmak, ihtiyaç kredisi çekip para biriktirmek gibi aramalar son günlerde oldukça arttı. Bu yazımızda kredi çekip yatırım yapmak üzerine bazı önemli hususlara değineceğiz.

Kredi Çekip Yatırım Yapılır Mı?

Kredi çekip yatırım yapmak için herhangi bir bankanın size kredi veriyor olması lazım. Yani kredi başvurusunda bulunduğunuz takdirde kredi notunuz veya başka bir neden ile kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması gerekmektedir. Kredinizin onaylanması durumunda çektiğiniz toplu parayı başka bir bankadaki hesabınıza yatırarak kredi çektiğiniz bankaya aylık kredi taksit tutarlarını ödemeniz ile başlayan süreçtir.

Eğer gündelik yaşamda kazandığınız aylık paradan bir miktar arttırıp da birikim yapamıyorsanız o halde deneyebileceğiniz yöntemdir. Hani toplum arasında yaygınlaşmış bir söz vardır. Borçlanmadan mal sahibi olunmuyor sözü.. İşte bu sözden yola çıkarsak kredi çekip yatırım yapmak bir nevi borçlanarak birikim sahibi olmak anlamına da gelmektedir.

Hem toplu bir yerde paranız olacak hem e aylık taksitlerle para biriktirmiş olacaksınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur. Diyelim ki 10 bin tl ihtiyaç kredisi çektiniz ve bu krediyi ödemeye başladınız. Zaten bankadan krediyi çektikten sonra size verilen geri ödeme planında geri ödeyeceğiniz miktarı da görürsünüz. Bu rakam en minimum 13 bin tl civarında olacaktır. 3 bin tl fazladan para ödeyip 10 bin tl biriktirmiş olmak mantıklı mıdır? Bunun cevabını kendiniz vermelisiniz.

Kredi Çekip Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Kredi çekip yatırım yapmak, kredi çekip birikim yapmak isteyenler geri ödeme planında yer alan faiz miktarını göz önüne bulundurmalıdırlar.

Para yönetimi, yalnızca yatırım konusunda değil; aldığınız maaşınızı doğru bir şekilde kullanma konusunda da geçerlidir. Maaşınızı yönetirken ayrı, yatırımlarda teminatınızı yönetirken ayrı faydaları bulunduğunu da unutmamalısınız.

Banka kredi çekerek yatırım yapmanın doğru olup olmadığının mantığını anlayabilmek için sizlere para yönetimi konusundan bahsettim. Çünkü yatırımlarla değerlendireceğiniz parayı unutmanız gerekir. Kredi gibi geri ödenmesi gereken bir para ile yatırım yaptığınız zaman, büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, kaybetme ihtimalinizin her zaman var olmasıdır. Eğer kredi çekerek yatırım yaptığınız zaman, başarısız olursanız büyük bir borcun altına girmiş olacaksınız. Bu durumu aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekiyor.