Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusu sigortalı olarak çalışan veya çalışmaya başlayan herkesin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bu yazımızda kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusuna yer vereceğiz. İhtiyaç kredisi hemen hemen herkesin nakit sıkıntısı yaşadığı dönemlerde ya da bir atılım yapmak istediği dönemlerde başvurduğu yöntemlerden birisi.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor

Son yıllarda bankaların birbiriyle olan rekabetinden dolayı ve kredi kullanımının teşvikine yönelik kanunlardan dolayı ihtiyaç kredisi kullanmak epey kolay hale geldi. Yine de bankalar her kredi başvurusunu onaylamıyor. Bankaların kredi başvurusunu reddetmesinin belli nedenleri var. Bunlardan birisi de kredi için başvuran kişinin çalışma durumu.

Çalışma durumu denildiği zaman aklınıza gelir sağladığı herhangi bir iş gelmesin. Burada bahsedilen çalışmak resmi olarak bir iş yeri ile bağlantılı olmak ve bu iş yerinin çalışanın SGK primlerini yatırması anlamına geliyor. Yani sigortalı olarak çalışılmasından bahsediyoruz.

Bankalar ihtiyaç kredisine başvuracak kişilerin en az 4 ile 6 ay olarak bir yerde çalışmış olmasını isterler. Yani Mart ayında işe girmişseniz, kredi başvurunuzun kolay kabul olması için Ağustos, Eylül gibi krediye başvurmanız oldukça makul bir seçim olur.

İhtiyaç kredisi faiz oranlarının farklı olması ya da masrafların farklı olması gibi bankalar kredi verecekleri kişiyi seçerken de farklı kriterler uyguluyorlar. Bir banka 4 ay sigortası yatırılmış bir çalışana kredi notu iyi olmasına rağmen kredi vermezken diğer banka ortalama kredi notuna sahip 2 aylık sigortalı çalışana kredi verebiliyor. Önce bankalar arasında en uygun krediyi veren bankayı bulup, başvuru öncesinde bir konuşma yapıp kredi başvurusu için gereken şartları öğrenmekte fayda var.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Dosya masraflarını geri mi almak istiyorsunuz?

Eğer kredi notunuz yüksekse ve 2-3 ay da sigortanız düzenli olarak yatmışsa bankalardan kredi çekebilmek için şansınız bulunuyor.

Peki 6 aylık sigortası olan herkese kredi çıkar mı,bu sorunun net cevabı; hayırdır. 6 yıllık çalışan da olsanız size kredi çıkması için öncelikle kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Kredi notu bankaların sizin geçmiş kredi borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınızı derecelendirmesiyle oluşur. Eğer hiç gecikmeye düşmüş kredi borcunuz yoksa kredi puanınızın yüksek olma ihtimali yüksektir. Bu da sizin kredi almanızı kolaylaştırır. Bu yazımızda kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusuna cevap vermeye çalıştık.