Kredi çekmek istiyorum ama kara listedeyim

Kredi çekmek istiyorum ama kara listedeyim

Kredi çekmek istiyorum ama kralistedeyim diyenler için hazırladığımızbu yazımızın faydaı olacağını düşünüyoruz. İnsanlar iş hayatlarında yaşanan problemler, beklenmedik giderler ya da borçlarını düzenleyebilmek adına kredi ihtiyacı duyuyorlar. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda özel bankalara giderek başvurularda bulunan kişiler farklı faiz oranları ile birlikte talep ettikleri kredileri rahatlıkla alabiliyorlar. Siz de bu tür ihtiyaçlar doğrultusunda kredi çekmek istiyorum ama kara listedeyim, sicilim bozuk gibi sorunlar yaşıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kara Listedeyim

Bu aşamada kişilerin kredilerin ödenmede yaşadıkları problemler de bazı durumlarda geri dönülemez sonuçların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Kişiler borçlarını ödeyemedikleri için ilk olarak idari takibe alınırken sonrasında da bu aşamayı kanuni takipler,icra işlemleri, hacizler izliyor. Bu aşamalarda olan kişiler artık banka ile olan borçlarını mahkemelerde çözüme kavuştururken bankalar bu kişileri kara listelerine dahil ediyorlar. Bankaların ortak olarak bağlı kaldıkları bu sanal liste içerisinde kredi borçlarını doğru zamanlarda ödeyememiş olan kişiler yer alıyor. Genellikle de bu kişiler belirli bir süre boyunca listeden çıkamadıkları için kredi alamıyorlar.

Kara listede bulunan kişilere bankalar ilk başta kredi vermeyi reddederken kişilerin tekrar kredi alabilmesi için listeden çıkması gerekmektedir. Bu aşamada kişilerin listeden çıkmak için yapabilecekleri ilk işlem bankalara giderek borçlarını yapılandırmak olacaktır. Kredi borcu olan bankaya giderek müşteri hizmetleri ile görüşen kişiler mevcut borçlarını ödeyemeyeceklerini ve bu borçların yapılandırılmasını talep ederler. Bunun sonrasında aylık olarak daha düşük miktarlarda olacak ödemeler ile kişilerin borçları tekrardan yapılandırılır. Bu yapılandırma sonrasında kişilerin ödeyecekleri toplam bedel üzerinde artış meydana gelmesine rağmen gecikme faizi işlemleri son bulacaktır. Sonrasında kişiler bu ödemelerini gerçekleştirerek borçlarını kapatabilirler.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Çekmek İstiyorum Ama Sicilim Bozuk!..

Bu borçların kapatma süresi içerisinde kişilerin kara listeden silinme evresi de başlamış olacaktır. Kişiler borçlarını düzenli bir biçimde ödemeye başlarlarsa, ödemeye başladıkları günden 5 yıl sonrasında kara listeden çıkarılacaklardır. Bunun sonrasında da kişiler temiz bir sicil kaydı ile birlikte kredilerini rahatlıkla alabilirler.

Kara listede olan kişiler kısa dönem içerisinde borçlarını normal şartlar ile kapayamayacaklarını anlarlarsa yeni krediler almak için başvuruda bulunurlar. Bunun yanında kara listeye girmiş olan kişiler kısa süre içerisinde borçlarını ödeseler dahi hemen listeden ayrılmayacakları için 5 seneden daha kısa süreler içerisinde tekrar kredi ihtiyacı duyabilirler. Bu aşamada kişilerin kara liste içerisindeyken kredi çekmesi gerekecektir.

Bu aşamada kişiler özel bankalara gittiklerinde kredi şartlarını görüşürler. Bazı bankalar bu kişilere direkt olarak kredi vermeyi reddederken bazı bankalar yüksek faizler, kefil ve ipotek şartları ile birlikte krediler sağlamaktadır. Genel olarak alınan bu kredilerde kişiler evlerini ipotek etmeden kredileri alamazlar. Bunun yanı sıra düzenli bir geliri olan ve sicili temiz olan kişilerin kefil olarak gösterilmesi de gerekecektir. Kredi çekmek istiyorum ama kara listedeyim diyenler için hazırladığımız yazımız umarız ki faydalı olmuştur.


İlgili yazılar