Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır

Kredi dosya masrafı nasıl hesaplanır isimli bu yazımızda her kredi kullanan kişiden alınan kredi dosya masrafı adı altındaki masrafları inceleyeceğiz. Kredi dosya masrafı hesaplama nasıl yapılır bunun mantığını anlatmaya çalışacağız. Dosya masrafı, 2014 yılında çıkan “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” ile çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemidir. Örneğin, 100 bin TL kredi için tüm finansal kurumlar, bireysel kredi türlerinde kredi süresi boyunca toplamda en fazla 500 TL dosya masrafı alabilir.

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır

Ancak, sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafları, dosya masrafı içerisine dâhil değildir. Çünkü, bu ücretleri her ne kadar kredi veren kurumlar tahsil etse de aslında işlemi yapan kurumlara (sigorta şirketlerine, ekspertiz firmalarına) aktarılmaktadır. Ayrıca, dosya masrafı dışındaki ödemelerden yasal olarak kredi veren kurumlar, herhangi bir komisyon da alamıyor.

Kredi türlerine göre kredi veren kurumların sizden dosya masraflarına ek olarak talep edebilecekleri masraflar şunlardır:

Gelirinize ve aylık kredi ödemelerinize göre, güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi, “Ne Kadar Kredi Çekebilirim?” hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır

İpoteksiz ihtiyaç kredisinden dosya masrafı haricinde tüm bankaların sizden zorunlu olarak talep ettikleri ortak ek masraflar mevcut değildir. Ancak, bazı bankalar ferdi kaza veya hayat sigortası yapılması şartı ile kredi verebiliyor. Ek olarak şart sunan kurumlardan kredi kullanıp kullanmamak tamamen, müşterinin isteğine bağlı olan bir durumdur.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  70 Yaş Üstü İçin Kredi Veren Bankalar

Gayrimenkul ipotekli ihtiyaç kredilerinde kredi veren kurumlar haricinde birçok kurum ile işlem yapılmasından dolayı, tüm gayrimenkul ipotekli kredilerde dosya masrafına ek olarak aşağıdaki masraflar alınmaktadır.

  • Ekspertiz ücreti: 450 TL – 600 TL
  • Taşınmaz rehin ücreti (Avukat): 150 TL – 200 TL

DASK ve konut sigortası: metrekare ve konuma göre fiyatlandırılır.

Tüm bankalarda dosya masrafına ek olarak yapılması zorunlu masraflar bunlardır. Bunların haricinde bazı bankalar hayat sigortasını, ferdi kaza sigortası vb. ürünleri zorunlu tutabilirler.

Aslında genel olarak kredi dosya masrafı nasıl hesaplanır diye baktığımızda her bankanın kendine göre hesaplama verilerinin olduğunu görebiliriz. Bazı bankalar kredi için kullandığı faiz oranlarını baz alarak dosya masrafını hesaplar.