Kredi Hesaplama

Bütçenize en uygun krediyi bulun.

[kredisorgulama] 

Kredi hesaplama, bankaların kredi faizlerinin değişiklik göstermesi durumunda değişse de kredi hesaplama aracı kullanılarak, hesaplanabilir. İhtiyaç kredisi insanların her zaman ihtiyaçları ölçüsünde farklı bankalardan kredi çekerek nakit ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. İnsanları gelirleri ölçüsünde bir vade belirlenir ve o vadeye göre faiz hesaplama işlemlerinin ardından nakit kredisi kişiye teslim edilir. Herkesin bir gelir gider bütçesi bulunmaktadır. Aylık kredi taksitlerinin gelirin üzerinde olmaması gerekmektedir.

Kredi faizleri talep edilen kredi tutarı, geri ödeme tablosu çıkartılarak hazırlanır. kredigo.com sitemizi ziyaret ederek, kredi faizi hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kredi talebi durumunda bankalar, vadenin belirlenmesinin ardından kredi talep eden kişinin gelirleri ölçüsünde bir ödeme planı hazırlanır. İhtiyaç kredilerinde kaç taksit belirlenmişse her taksit ödendiğinde masraf ve vergilerde o taksitle birlikte her ay ödenmektedir. Çekilen faizin kredisi yüzde kaç ise, her ay ödenen taksitin içinde belirlenmiş olan kredi faizi her ay ödenen taksitin içinde yer almaktadır.

Çekilen kredinin dosya masrafları ise, her bankanın farklı olmak koşuluyla değişmektedir. Bazı bankalar masraf istemezken genel olarak dosya masrafı birçok bankada bulunmaktadır. Dosya masrafı kesintisi, genel olarak kredi tutarı müşteriye teslim edilirken ilk anda kredi tutarının içinden kesilmektedir. Bunun dışında kredilerde yüzde beş oranında da vergiler kesilmektedir.

Bu vergiler çekilen kredinin faiz oranı ölçüsünde her aya bölünerek hesaplanmaktadır.   Bankalardan kredi talep edilmesinde en önemli konulardan biri de, çekilen kredinin zamanında ödenmesidir. Zamanında ödenmeyen krediler genel olarak uzun vadeli kredi notunuzu düşüreceği gibi ileri de tekrar kredi talep edilmesi durumunda kredi almak zorlaşır.

İhtiyaç Kredisi hesaplama

İhtiyaç kredisi kullanmadan önce, ne kadar krediye ihtiyaç olduğuna karar vermek gerekmektedir. Daha sonra, çekilecek olan kredinin geri ödemesinin nasıl yapılacağının belirlenmesi gerekir. Kredi faizleri bankadan bankaya değişmektedir. Kredi hesaplama aracı kullanarak kredigo.com sitesinde hesaplayabilirsiniz. İhtiyaç kredisi hesaplamasında, uygulanacak olan faiz oranı bilinmesi gereken en önelmiş unsurlardan biridir. Faiz oranı bilinmeden kredi faiz hesaplama işlemleri yapılamaz. Kişilerin kredi çekme talepleri gündeme geldiğinde bankaların farklı kredi faiz oranları incelenerek kredi çekme talebinde bulunulmaktadır. Bunun için uygulanacak faiz oranı, kredi taksitleri hesaplanarak geri ödeme planı oluşturulmaktadır. Kredinin faizinin yanı sıra, kredinin geri ödeme vadesi de kredinin faiz oranını da belirlemektedir.

Talep edilen kredi ne kadar kısa sürede geri ödenirse vadeye eklenecek kredi faizi de o kadar düşük olmaktadır. İhtiyaç kredilerinde ne tür kredi çekileceği yani kredi tipi de önemlidir. İhtiyaç kredilerinde, belli aralıklarla bankaların müşterileri için hazırladığı kampanyalarda avantajlı kredi olanakları sunmaktadır. Diğer kredilerde de olduğu gibi, ihtiyaç kredisi hesaplamalarında, kredi ödeme planının oluşturulması, talep edilen anapara, ödenecek vergiler ve uygulanacak faiz oranı etkili olmaktadır. Biz kabaca kredi hesaplama örneği vererek örnek bir kredi hesaplaması yapmalım. Ancak en doğru bilgiye kredigo.com sitemizdeki bilgileri ziyaret ederek ulaşabilirsiniz. 100.000 TL kredi talep edilmesi durumunda 120 ay’da geri ödenmek üzere kredi çekileceğini varsayarsak, bunun geri ödemesi aylık 1319 TL olmaktadır.  Aylık ödenecek olan TL taksit tutarı faiz oranıyla çarpılarak bulunmaktadır. Ödenecek taksitten faiz oranı çıkartılmaktadır. Bu tutar 830 TL dir. Aylık ödeme olan 1319 TL tutardan çıkartıldığında kalan 489 TL bulunur. Bu tutar çekilecek olan 100.000 TL den çıkartıldığında kalan borç 99.511 TL olarak hesaplanmaktadır.

Kredi hesaplama aracı kullanılarak yapılan hesaplamalarda daha sağlıklı sonuçlar elde edilmektedir. Kredi hesaplamalarında, kullanılan ödeme planı eşit vadeye bölünmüş ödeme planı olan kredilerdir. Çekilen kredilerin türüne göre bankalar belli oranda vergilendirme işlemi yapmaktadırlar. Bu vergilendirme taşıt ve ihtiyaç kredilerinde uygulanmaktadır. Konut kredilerinde bu tür vergilendirme işlemleri yapılmamaktadır.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İhtiyaç kredisi çekebilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Diğer belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Çekilecek kredi tutarı ölçüsünde gelir durumu belgesi bankaya sunulması gerekmektedir. SGK çalışanı veya işveren olması durumunda, çalışandan maaş bordrosu veya iş yeri sahibi olunması durumunda ise; kar eden bir vergi levhası, en az üç ay SGK prim borçlarının düzenli ödenmesi gerekmektedir.
 • Kredi talep eden kişinin üzerinde ödenmemiş fatura borcunun bulunmaması, kredi kartı ödemelerinin düzenli ödenmiş olması ve bloke edilmiş banka hesaplarının kesinlikle bulunmaması gerekmektedir.
 • Her bankada olmasa da bazı bankalar kredi başvurularında ihtiyaç durumunda kefil istemektedirler.
 • İhtiyaç kredisi geri ödenme vadesi maksimum 36 aydır. 36 aydan daha fazla vadeye yayılması istenen ihtiyaç kredilerinde genellikle gayrimenkul ipoteği karşılığında 120 ay vadeye kadar ödemeler uzatılabilmektedir.
 • Ek olarak nüfus kimlik bilgileri ile beraber kredi talep eden kişinin ikametgâh belgesi veya son üç aya ait düzenli ödenmiş fatura bilgileri belgelendirilerek istenmektedir.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi diğer kredi türlerinden biraz daha farklı hesaplama yöntemleri kullanılmaktadır. Öncelikle kredi başvurusu yapılmadan önce alınacak konut seçilmelidir. Bu durumda seçilecek konutun fiyatı, yaşı ve geri ödeme durumu kaç taksitte ödeneceği önceden belirlenmelidir. Kredi hesaplama aracı kullanılarak www.kredigo.com sitesinde kendiniz hesaplayabileceğiniz gibi bu konuda ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkündür. Konut kredilerinde, satın alınacak konutun banka tarafından teminat altına alınması söz konusudur.

Mortgage Kredisi Hesaplama

Mortgage kredi türü, satın alınacak konut üzerine bankanın ipotek koyması durumudur. Bu konut kredi türü diğer kredi türlerinden farklı olarak vergi avantajı sağlamaktadır. Mortgage sisteminde konut sahibi olmak konut kredisinden de bazı durumlarda farklılık göstermektedir. Mortgage kredi ödemelerinde iki farklı kredi faiz oranları uygulanabilmektedir. Kredi taksitlerinin ödenmesi sırasında oluşan aksamalarda mortgage esneklik göstermezken, konut kredilerinde kredi çeken kişinin oluşan aksamayı bir yıl içinde telafi etme hakkı sağlanmaktadır. Ancak mortgage sisteminde oluşan her hangi bir aksama durumunda banka h-gayrimenkulü gerekli gördüğü durumda satışa çıkararak borcu tahsil etme yoluna gidebilmektedir.   Konut kredilerinde her banka farklı kredi yöntemleri uygulayabilir. Ancak, konut kredisinin kullanılabilmesi için aranan en önemli şartlardan biri, kredi kullanacak kişinin kredi notunun yüksek olması kesinlikle ön koşuldur.

Bunun yanı sıra, önceki kredi borçlarının da zamanında ödenmiş olması, diğer üzerine kayıtlı fatura ve kredi kartları ödemelerinde de aksamaların bulunmaması şartı aranmaktadır. Kredi değerlendirme kurulları bu konuları öncelikli olarak değerlendirmektedir. Konut kredisi başvuruları, direk banka şubesine gidilerek, internetten veya mobil cihazlardan da yapılmaktadır. Bankaların internet siteleri, kredigo.com sitesine girilerek bilgi alabilir kredi hesaplama işlemi yapılabilmektedir. Çok kısa sürede banka tarafından kredi başvuru talebiniz değerlendirilmektedir.

Konut Kredisi için Gerekli Belgeler ve Şartlar

Konut kredilerinde, konutun tamamını kredi kullanarak almak mümkün değildir. Öncelikle en az konutun değerinin yüzde 25 kısmını peşin olarak satın alacak kişinin ödemesi geri kalan yüzde 75 oranı için konut kredisi talebinde bulunulabilmektedir. Bu kredi türlerinde, peşinatın miktarı ödemelerde oldukça avantajlar sağlamaktadır. Konut kredilerinde kredi alınabilmesi için bir diğer önemli konu ise, kredi notunun yüksek olmasının yanında, satın alınacak evin de kredi alma şartlarına uyması gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Kat irtifakı ve kat mülkiyeti
 • Binanın ruhsat veya iskânının olması
 • Evin yaşı kredi almak için uygun olması gerekmektedir.
 • Satın alınacak konut inşaat halinde ise, yüzde 80 oranında bitmiş olması gerekmektedir.

Konut kredisi alabilmek için, diğer kredilerde olduğu gibi, 18 yaşını doldurmuş olmak, kamu veya özel sektör çalışanları, maaş bordrosu, ek gelir bildirimi, SGK ödemelerinin düzenli yapıldığına dair belgeler sunmak durumundadır. İş yeri sahipleri ise, İş yerlerine ait gelir vergi levhası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi kupürü ve satın alınacak gayrimenkulün tapusunu belgelemek zorundadırlar.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi diğer kredi türlerinde olduğu gibi çok yoğun olarak başvurulan kredi kullanma yöntemlerinden biridir. kredigo.com sitemizi ziyaret ederek almak istediğiniz taşıtın kredi hesaplama aracı kullanarak yapabilirsiniz. Taşıt kredisi kullandırılma şartları öncelikle şunlardır;

 • Diğer kredilerde olduğu gibi reşit olma şartı öncelikli şartlardan biridir.
 • Kredi ödemelerinin düzenli yapılabilmesi için kredi notunuzun yüksek olması gereklidir.
 • Kredi talebinde bulunacak kişinin çalışan ise, çalıştığı iş yerinde en az üç aydan fazla çalışıyor olması gerekmektedir ve gelirini belgelemesi şarttır. SGK dökümü ve gelir düzeyinin taşıt kredisini ödenebilecek durumda olması ve bunun belgelenmesi gerekmektedir.

İkinci el taşıtlarda, arabanın satış bedeli üzerinden kredilendirme değerlendirilmesi yapılmaktadır. Satın alınacak araç 100. 000 TL ve üzerinde ise, aracın yüzde 30 kısmının peşin diğer kısmı için kredi kullanılabilmesi mümkündür. Daha fiyatlı araçlarda ise kredi kullanma oranı yüzde 50 olarak kullandırılmaktadır.

Taşıt kredisi kullanmadan önce, satın alınacak aracın, modeli, yaşı ve ödenecek peşinat miktarının belirlenmiş olması gerekmektedir. Bazı durumlarda ve bankaların belli aralıklarla kampanyalar biçiminde esnek ödeme koşulları sunan taşıt kredisi kullandırmaları mümkündür. Öncelikle, taşıt kredisi almadan önce, aylık ne kadar taksit ödeyebilecek durumda olup olmadığınıza bakmak gerekmektedir. Ona göre peşinat miktarının arttırılması gerekebilir. Peşinat tutarı ne kadar yüksek olursa gerek d-faiz gerekse taksit ödemeleri ona göre belirlenmektedir.  Taşıt kredi başvurularında, her bankanın isteyeceği belgeler birbirinin aynısı olmayabilir. Ancak, değişmeyen, her bankanın mutlaka isteyeceği belgeler;

 • Nüfus cüzdanı belgesi
 • Kredi ödemesinin düzenli yapılacağını gösteren gelir belgesi
 • Satın alınmak istenen taşıtın ruhsatı
 • Çalışan iseniz SGK ödemelerinin en az üç ay düzenli yapıldığını gösteren belge
 • Maaş bordrosu
 • İş yeri sahibi iseniz, vergi levhası

Aracın faturası veya noterden taşıt satış sözleşmesinin kredi talebinde bulunurken mutlaka yanınızda bulundurulması gerekmektedir.

Başvuruların değerlendirilme süresi bir veya en fazla iki iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır.

Bankalar araç sahibi olmak isteyen müşterilerine, kendi inisiyatifleri ölçüsünde esnek kredi ödeme seçenekleri sunabilmekte ve yine bankalar yılın belirli aylarında, kampanyalar düzenleyerek taşıt kredisi verme konusunda kolaylıklar sağlamaktadırlar. Bu konuda birçok bankadan bilgi alabilir, bankaların sunabileceği değişik avantaj ve kampanyalarını değerlendirebilir kendiniz için en uygun taşıt kredisini kullanabileceğiniz bankayı seçebilirsiniz. Günümüzde, birçok kişilere ödeme kolaylığı sağlayan taşıt kredileri bulunmaktadır.

Araç kredilerinde satın alınacak aracın, yaşının büyük olması taşıt kredilerinde belli oranda dezavantaj sağlamaktadır. Taşıt kredilerinde aracın kredi borcu bitene kadar, banka araç üzerine teminat koymaktadır. Ödemelerin aksamaması, taşıt kredilerinde de son derece önemlidir. Kredi taksitlerinin zamanında ödenmemesi veya ödemelerde aksaklık yaşanması durumunda banka, arabayı sorgusuz sualsiz satma hakkına sahiptir. Bu nedenle, diğer kredi ödemelerinde de olduğu gibi, ne kadar aylık ödeme yapılacağı konusunun belirlenmesi son derece önemlidir. O halde sitemizde yer alan diğer uygulamaları da başarılı bir şekilde kullanarak dilediğiniz her an bilgi takibi yapabilirsiniz.