KrediGO

Kredi İle Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi ile konut alan birçok vatandaş bugünlerde yaşanan bir takım emlak fiyatlarında artışlar ve faizlerin artması ile birlikte ciddi karar verme sürecinden geçiyor. Kısa süre önceye kadar banka kredileri ile ”yer farketmez, 10 yıl sonra mutlaka değerlenir” diyerek alınan konutları gelecek 10 yılda çok zorlu bir süreç bekliyor olurken, birçok vatandaşın bundan dolayı mağdur olacak olduğu tahmin ediliyor.

Bankaların kredi imkanlarını düşük faiz imkanları ile kullanan vatandaşların yeni dönemde hata yapmasının önüne geçmek için bazı tecrübeli isimler tarafından açıklamalar yapılıyorken konut satışı yapan firmalar tarafından da ”son yılların en düşük fiyatlarını sunuyoruz” ifadelerini sunmasının arkasında yatan nedenin son dönemde ciddi oranda azalan konut satışları olduğu belirtiliyor.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Konut kredilerinde en çok sorulan sorular

Konut fiyatlarının artması ve azalmış gibi gösterilmesi vatandaşı 10 veya 20 yıl boyunca altından kalkamayacak olduğu kredi borçlarına maruz bırakma riski ile karşı karşıya bırakırken, yeni dönemde ev alacakların daha dikkatli davranması ve gelecek için daha iyi kararlar alması gerekiyor.

Her Söylenen Yerdeki Ev Değerlenmez, Kaybettirir!

Bankaların kredi imkanları ve çevrede bulunan vatandaşların ifadelerine dayanarak her söylenen yerdeki evin değerlenmeyecek olduğunu bilmeniz gerekiyor. Başta merkeze uzak bölgelerden ev alırken çevresinde metro olmasına, ulaşımın kolay olması ve pazar, market gibi şehir merkezinde bulunan yerlere yakın mesafede olmasına dikkat etmeniz gelecekte evinizin değerlenmesi için tek başına bir unsur olarak bulunmamaktadır.

10 yıl sonra bugün 150.000 TL fiyatla aldığınız evin 200.000 TL olması size herhangi bir kazanç sağlamaz. Aksine 50.000 TL’lik kredi ödeyecek olduğunuz için ortalama olarak 30.000 TL kredi faizi ödeyeceksiniz ve kar edebilecek olduğunuz rakam 200.000 TL’de 20.000 TL olacak. Bu rakamla gelecek 10 yıl içerisinde ev almak istediğinizde ev fiyatlarının ortalama 350.000 TL ila 450.000 TL rakamlarına çıkacak olduğundan dolayı kar elde edemeyeceksiniz.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Ocak 2019 120.000 TL Konut Kredisi Faiz Oranları

Çekecek Olduğunuz Kredi Miktarını İyi Ayarlayın!

Kredi çekerken konut kredisi çekmeniz durumunda evinizin üzerinde şerh olacağını ve evin kredi borcu bitene kadar size değil bankaya ait gibi düşünülmesi gerektiğini unutmayın. Kredi borcunuz kapatılmadan evin satışını yapamaz, evin devrini gerçekleştiremez ve hiçbir şart ve koşulda ev takası veya mal takası yapamazsınız.

İlginizi Çekebilir