Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırma nasıl yapılır sorusu son günlerde insanların en çok sorduğu soruların başında geliyor. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına kredi borcu yapılandırma nasıl yapılır yazarak cevap arama çalışan insanların muzdarip oldukları kredi kartı borcu ile ilgili faydalı bilgiler aktaracağız.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

İş hayatına yeni başlayan insanların yaptıkları en büyük hata sahip oldukları ilk kredi kartını bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde harcamalarıdır. Bilinçsizce ve kontrolsüzce yapılan kredi kartı harcamaları bir süre sonra ödemelerin aksamasına neden olmaktadır. Ödemeler aksamaya başlar ve ardından minimum tutar bir başka deyişle asgari ödeme miktarı ödenmemeye başlar. Böylelikle kredi kartı borcu üzerine faiz üstüne faiz binerek ödemesi daha da zor hale gelir.

İşte kredi kartı borcu yapılandırma işlemi de tam bu noktada devreye girer. Bankaların özel olarak kişilere uyguladığı bu yapılandırma işlemi insanların borçlarını daha kolay ödemeleri için yapılan bir işlemdir.

Bir başka yapılandırma işlemi de hükumetler tarafından bankalarla yapılan özel anlaşmalar sayesinde yapılır. Mevcut siyasi iktidar bankalar ile masaya oturur ve kredi kartı borcu olan ve kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan vatandaşların borçlarının yeniden yapılandırmasını ister. Bu siyasi iktidarların ekonomik paketleri içerisinde yer alacağı gibi seçime yakın dönemlerde bir seçim yatırımı olarak da uygulanabilir.

Gelelim kredi kartı borcu yapılandırma işleminin nasıl yapılacağına…

Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız durumu daha fazla sürüncemede bırakmadan borcunuzun bulunduğu banka ile direkt şubeye giderek görüşün. Durumu izah edin ve borcunuzu ödemek için yeniden yapılandırma talebinde bulunun. Bu işlem için banka görevlisi yapılması gereken bütün işlemleri yapacaktır.

Diyelim ki, 1000 tl’lik bir kredi kartı borcunuz var ve bunu yapılandırmak istiyorsunuz. Defaatle ödemediğiniz kredi kartı borcunuzun ana parası üzerine bir de gecikme faizi bindiği için borcunuzun 1500 tl olması muhtemeldir.

O halde bankanızdan borcun yeniden yapılandırmasını isteyerek faiz artışını durdurabilirsiniz. 1500 tl’lik bir borcu 10 ay takside böldürerek yeniden yapılandırırsanız aylık 150 tl gibi bir miktar ödeyerek 10 ay içerisinde borcunuzu ödemiş olursunuz. Bu zaman zarfı içerisinde yani yapılandırma halindeyken kredi kartınızı kullanamazsınız. Kredi kartı borcunuzu öderken olumsuz etkilenen kredi notunuz iyileşme göstermez. Ne zaman kredi kartı borcu tamamen bitirirseniz ondan sonraki süreçte kredi notunuz iyileşmeye başlar.

Kredi kartı borcu yapılandırma nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık.