Kredi Kartımdan Habersiz Harcama Yapılmış!

Kredi ve banka kartları günümüz dünyasının olmazsa olmazları arasındalar. Artık 18 yaşında olan birçok gencin elinde olan banka ve kredi kartları maalesef bir yandan güvenilir olmasına rağmen, bir yandan da güvenilir olmayan yönleri ile kullanıcılarını korkutuyor. Türkiye’de 100 milyonun üzerinde kredi ve banka kartı olduğu bilindiği gibi bu kartların güvenliği hem bankalar, hem kullanıcısı tarafından sağlanmak zorunda olduğu biliniyor.

Ancak zaman zaman yapılan hileleri fark etmeyen kart müşterileri, bununla birlikte internetten sahte sitelerden alışveriş yaparak ciddi güvenlik açıklarının ortasında kalabiliyor.

Bunun sonucunda banka veya kredi kartından kullanıcıdan habersiz olarak 3D Secure ile doğrulanmayan işlemler yapılırken, bu işlemlerin boyutu binlerce liralar ile anılıyor. Birçok banka bu süreçte yeni dönemde SMS devrini başlatırken, kart müşterilerini bu güvenlik adımını aşarak dahi geçen siber saldırganlar bulunuyor.

Kart Harcamalarına İtiraz Edebilirsiniz

Bununla birlikte bu tür kendinizden habersiz harcama olduğunu bilmeniz durumunda, hemen bankanız ile iletişime geçin ve kartlarınızın iptal edilmesi veya bloke konulması konusunda sizi yönlendirecek olduklarından emin olun. Kredi ve banka kartlarınızı saniyeler içerisinde tamamen kapatacak olan banka daha fazla zarara uğramanızı engelleyecek olduğu gibi, diğer bankalarda bulunan hesaplarınızı da sizin onayınız ile donduracak ve güvene alacaktır.

Akbank kartınızdan yapılan olası haberiniz olmayan harcama durumunda Akbank‘ı aramanız yeterli olacaktır. Banka yetkilisi size telefonda bilgileri saniyeler içerisinde sunacak ve önünde açık olan sistem sayesinde Garanti Bankası, Aktif Bank ve diğer tüm bankalarda olan kartlarınızı direkt iptal edebilecek.

Bu adımın ardından sizler bu işlemi sizin yapmadığını belirterek bankanın sitesinden veya şubesine giderek ”harcama itirazı” formu doldurmanızı isteyecek. Eğer kasıtlı olarak veya hile olmadan bu işlemin gerçekten sizin bilginiz dışında olduğunuz kanıtlanırsa banka size belirli saat içerisinde yapılan harcamaları geri iade edecektir.