Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi notu düşük olanlar kredi çekebilirlermi? Bir kişinin bankadan veya finans kuruluşundan kredi kullanması bazı özel durumlarda mümkün olabiliyor. Notu düşük olanlar nasıl kredi çekebilirim sorusunun cevabını bu içeriğimizde bulabilirler.

Kredi notu ile derecelendirmeyi dikkatlice idrak etmekte fayda var…

Yukarıdaki tablo bankaların kredi notu derecelendirmede kullandığı tablodur. Tabloya bakıldığında da net bir şekilde anlaşılıyor ancak yine de açıklamak gerekirse şöyle tarif edebiliriz.

En riskli; En riskli grubunda kredi notu 0 ile 699 arasında olan gruptur. Kredi notunuz bu aralıkta ise en riskli kredi notuna sahipsiniz demektir.

Orta riskli; Orta riskli grubunda kredi notu 700 ile 1099 arasında olan gruptur. TÜİK verilerine göre ülkemizdeki 11 milyon vatandaş orta riskli gruba girmektedir. Kredi notunuz bu aralıkta ise orta riskli kredi notuna sahipsiniz demektir.

Az riskli; Az riskli grubunda kredi notu 1100 ile 1499 arasında olan gruptur. TÜİK verilerine göre ülkemizdeki 9 milyon vatandaş az riskli grupta yer almaktadır. Kredi notunuz bu aralıkta ise az riskli kredi notuna sahipsiniz demektir.

İyi ve Çok İyi; İyi ve çok iyi grubunda ise bankalarla veya finans kuruluşları ile olan ilişkisinde hiç bir problemi olmayan grup demektir. TÜİK verilerine göre ülkemizde 2 milyon kişi bu gruplarda yer almaktadır. KRedi notunuz bu aralıklarda ise iyi veya çok iyi kredi notuna sahipsiniz demektir.

Kredi notu derecelendirmesine açıklık getirip, düşük kredi notunun tam olarak ne olduğunu anladığımıza göre, kredi notu düşük olanlar nasıl kredi kullanabilir konusuna geçebiliriz.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilirler?

Notunuz düşük olanlar aşağıda sıraladığımız yöntemleri uygulayarak kredi kullanabilirler.

Teminat gösterilebilirsiniz. Teminat göstermek bazı bankalar için kredi notundan daha önemlidir. Örneğin, kredi notunuz en riskli grubunda yer alsa bile bir konut veya meskeni teminat olarak gösterdiğinizde kredi kullanabilirsiniz.

Kefil gösterebilirsiniz. Kefil göstererek de kredi kullanılabilir ancak en riskli grupta yer alanlar kefil gösterseler bile kredileri onaylanmayabilir.

Gelirinize göre düşük tutarlı kredi kullanabilirsiniz. Gelirinizi belgelendirme imkanınız varsa yani maaş bordrosu gösterebiliyorsanız.