Kredi notum sıfır ne yapmalıyım?

Kredi notu bankaların kredi ve kredi ürünlerini müşteriye kullandırıp kullandırmamak için belirledikleri kriterlerden birisidir. Kişinin yaptığı düzenli veya düzensiz kredi geri ödemeleri, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödemediği kredi notunun belirlenmesinde önemli rol oynar. Kredi notunuz eğer oluşmamışsa KKB puanınız sıfırdır. Bunun anlamı; sizin bu zamana kadar kredi veya başka bir banka ürünü kullanmadığınızdır. Peki kredi notum sıfır diyorsanız ne yapmanız gerekenleri hep beraber inceleyelim.

Kredi notundan habersiz olan bir arkadaşım çok iyi bir maaşla bir işte çalışıyordu. İleride kredi alabilirim belki diye bankalarla herhangi bir iş yapmamış olmanın kendisi için faydalı olacağını düşünüyordu. Aslında düz bir bakış açısıyla bakıldığında; düzenli geliri var ve borcu yok. Fakat bankalarla en ufak bir teması olmadığından dolayı, bankalar bu şekilde onun borç ödeme alışkanlıklarına dair fikir sahibi olamazlar.

Kredi Notum Sıfır Ne Yapmam Gerek?

Nitekim konut kredisi almak için bankalara başvurduğunda puanı oluşmadığından dolayı kredi çekemedi. Her bankada bu durum net bir şekilde kredi çekememe ile sonuçlanmıyor, düzenli gelir ve banka görevlileriyle yapılan görüşmeler durumu düzeltmenize yardımcı olabilir. Ya da banka görevlileri size çok büyük rakamlarda limiti olmayan bir kredi kartı önerirler. Bu yöntemle kredi kartı kullanmaya başlamanız ve borçlarınızı ödemeniz sağlanır, kredi notunuzun 0’dan yukarılara çıkması sağlanır. Böylece bankalar için kredi çekebilir bir müşteri olursunuz ve birkaç ay içinde size uygun bir limitle kredi kullanmanız sağlanır.

Yakın bir zamanda kredi çekmeyi düşünüyorsanız, kredi notunuzun sıfır olmaması için bankalardan rahatlıkla ödeyebileceğiniz limiti olan bir kredi kartı alın. Kredi kartının hangi bankadan alındığı da o kadar önemli değil, fakat kredi çekmeyi planladığınız bankayı seçerseniz, size kolaylık sağlayacaktır. Kredi kartının düzenli ödemelerini yaparsanız ve kredi kartının limitinin yarısından azını kullanırsanız, kredi notunuz yüksek çıkacaktır. Ve kredi çekmeniz kolaylaşacaktır.