KrediGO

Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmalı?

Kredi Notunu yükseltmek için ne yapmalı ismini taşıyan bu makalemizde kredi notunu yükseltmek isteyenler için kısa/ özet bir rehber hazırladık. Umarız ki faydalı olur. Kredi notu bankalarla işlem yapan her tüketicinin geçmiş finansal kayıtlarından derlenerek Kredi Kayıt Bürosu tarafından saklanan bir not sistemidir. Kredi notu genel itibariyle kredi geri ödemeleri, kredi kartı geri ödemeleri gibi etkenler üzerinden belirlenen, kişinin borçluluğu, borcuna olan sadakati ve bankalar için ne kadar riskli bir müşteri olduğu kriterlerine dayanmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmalı ?

Kredi kayıt Bürosu tarafından tutulan puanla sisteminde 0 ila 1900 puan arasında bir puan banka müşterilerine verilmektedir. 801 ila 1900 arasındaki müşteriler yüksek kredi notu sahibi kişiler olarak görülürken, 0 ila 800 puan arxxasındaki müşteriler düşük kredi notlu kişiler olarak değerlendirilmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler kredi kullanımı ve kredi kartı alabilme gibi durumlarda zorluklarla karşılaşmaktadır. Riskli olduğu düşünülen bu kişilere bankalar ya hiç kredi ve kredi kartı vermemekte, ya da verse bile belli kriterler dahilinde ve düşük miktarlı kredi ürünleri kullanmalarını sağlamaktadırlar.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Konut kredilerinde en çok sorulan sorular

Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir ?

Kredi notunu düşüren sebepler incelendiğinde bunların kredi ve kredi kartı taksitlerinde gecikme yaşanması, borçluluk oranında artış, kredi kartlarının sürekli asgari tutarının ödenmesi gibi sebepler olduğu söylenebilir. Oldukça kolay bir şekilde düşen kredi notu borçlarınızı düzenli ödemeye başladığınız takdirde hemen yükselmeyecektir. Bunun yanı sıra daha önce hiç kredi kartı kullanmamış ve kredi çekmemiş kişilerinde kredi notu düşüktür. Haklarında herhangi bir finansal kayıt bulunmamasından dolayı bu müşterilerde risk taşıyabilecek grupta yer almaktadırlar. Kredi başvurusu yapıp ret almakta kredi notunu düşüren bir etmendir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizde fayda vardır.

Kredi notunu düşüren veya kredi notunu yükselten isimli / içerikli birçok makale okudunuz. Bu makaleler içinde yer alan bilgileri analiz ederek, kendinize göre uyarlayarak kredi notunu nasıl yükseltebilirim sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Bu sorunun cevapları neticesinde aldığınız cevaplara göre kendi kredi notunu yükseltme stratejinizi gelitirebilirsiniz. Unutmayın ki, her kişinin kendine göre bir tekniği olmalıdır. Bir başkası için ve ya genel için verilen bilgiler ize uygunluk göstermeyebilir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi / Kredi Kartı Başvurusunda Nelere Dikkat Edilir?

İlginizi Çekebilir