Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi sicil affı nedir şeklindeki soruların cevabı bu makalemizde yer almaktadır. Türkiye’de milyonlarca insanın yakından takip ettiği kredi sicil affı geçtiğimiz ayarlarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden torba yasa olarak geçti. İçerisinde birçok kobiyi ve bireysel banka müşterisini ilgilendiren made bulunan toba yasanın en çok dikkat çeken maddesi şüphesiz ki, bankadan kredi çekip de ödemekte zorlanan kişilerin sicillerini affeden maddedir.

Peki kredi sicil affı neleri kapsıyor, şartları nedir ve kimler kredi sicil affından yararlanabilirler. İşte bütün bunların detaylarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi borçlarını zamanında ödemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişiler ve kredi müşteriler bahsi geçen kredilerini torba yasanın yürürlüğe girdiği andan itibaren altı ay içerisinde yeniden yapılandırır ve yahut tamamını ödemek suretiyle borcu kapatırlarsa geriye dönük kredi sicillerindeki olumsuzluklar artık dikkate alınmayacaktır.

Burada karıştırılan veya yanlış anlaşılan husus ise sicilin tamamen temizlendiği konusudur. Dikkat çekmek adına şunu söylemeliyiz ki, kredi sicil affı ile geriye dönük olumsuzluklar silinmez ancak bankalar kanunun yürürlüğe girdiği andan itibaren işleyen sicilinizi dikkate alarak işlem yapabilirler. Yani bankalar isterse eski sicilinizi de dikkate alabilir demektir.

Birçok banka kredi sicil affı ile birlikte kanunun yürürlüğe girdiği andan itibaren işleyen süreci dikkate alacaktır.Takriben şubat aylarında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren sicil affından 12,5 milyon kişi faydalanacak.Bu kanun ile birlikte insanlar yeniden kredi kullanabilecek, yeniden kredi kullanmasa bile ödeyemedikleri kredi borçlarını daha rahat bir şekilde ödeme imkanı bulacaklar.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Taşıt Kredisi Nedir?

Kredi Sicil Affı Ne Demektir?

Halk arasında kara liste olarak bilinen listeden çıkmak için mükemmel bir fırsat olan kanun sayesinde yalnızca bireysel müşteriler değil isterlerse kobiler ve işletmelerde yararlanabilecekler.

Kredi Sicil Affı nedir sorusunun cevabını verdikten sonra atılması gereken adımlardan kısaca bahsedelim. Borcunuzun bulunduğu banka ile iletişime geçmeniz halinde banka görevlisi sizi doğru bir şekilde yönlendirecek ve yürürlüğe giren kredi sicil affı yasasından faydalanmanız için gerekli işlemleri başlatacaktır.

Herhangi bir bankaya veya finans kuruluşuna ödeyemediğiniz bir borcunuz varsa, bu kanundan faydalanmanız hem bugününüz, hem de yarınınız için son derece önemlidir. Günümüzde bankaların çeşitli imkanlarla sağladığı ihtiyaç kredileri bazen hayat kurtarıcı öneme sahip olabiliyor.