KrediGO

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma nasıl yapılır isimli bu yazımızda mevcut olan kredi borcunuzu nasıl yapılandıracağınız hakkında genel bilgilere yerdik. Bazı dönemlerde bankalar, BDDK veya meclisten çıkan kararlar ile mevcut kredi borcunu ödemekte zorlananlar için yapılandırma yaptırılır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır

Kredi borcu yapılandırma iki şekilde yapılabilir.

1. Faizler düştüğünde mevcut kredinizin faiz oranını düşürmek için yapacağınız yapılandırma
2. Ödemekte zorlandığınız kredi, kredi kartı gibi borçlarınızı düzene sokmak için yapacağınız yapılandırma

Faizler düştüğünde yapılan yapılandırmada, banka kredinizi peşin olarak kapanmış göstererek yeni faiz oranları üzerinden hesaplama yapar ve kredinizi yeniden taksitlendirilir. Ödemekte zorlandığınız borçlar için yapılan yapılandırmada ise kredi ve kredi kartı borçlarınız ile gelir durumuzu gösteren belgeleri başvuruda bulunacağınız bankaya iletirsiniz. Bankanın tahsilat birimi de, verilen belgelere ve kredi notunuza göre değerlendirme yapar ve olumlu veya olumsuz talebi sonuçlandırır. Değerlendirme sürecinizin olumlu olması durumda borcunuzun bulunduğu bankalara çekilen kredi tutarı üzerinden, borcunuz kadar transfer işlemi yapılır. Bu sayede yeni bankanız tüm borçlarınızı kendi üzerine almış olur.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Borç kapatma kredisi olarak da bilinen kredi/kredi kartı borç transferi hemen hemen her bankanın yaptığı bir uygulamadır. Bankalar dönem dönem borç transferi için kampanyalar düzenler. Kredi şartları bankalara göre değişkenlik gösterdiği gibi faiz oranlarında da farklılıklar olabilir. Ancak bu kredi türü de tüketici kredisi kapsamında olduğu için tüm bankalarda maksimum 48 ay vade olabilmektedir. Borç transferi yapan başlıca bankalar şunlardır; Finansbank,

  • Garanti Bankası,
  • TEB, Yapı Kredi,
  • İş Bankası,
  • Akbank,
  • ING,
  • Ziraat Bankası,
  • Denizbank,
  • Halkbank
  • Vakıfbank.

Kredi Yeniden Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi borcu yapılandırma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu yapılacak kar zarar hesabıdır. Başka bir deyişle krediyi yapılandırmanız için doğru zaman olup olmadığıdır. Çünkü bu işlem sizin için her koşulda avantajlı olmayabilir. Öncelikle, ödeyeceğiniz toplam tutar üzerinden yeni faiz oranı ile aylık taksitlerinizi hesaplamalısınız. Sadece faiz oranı üzerinden değerlendirme yaparak yanılabilirsiniz. Kredilerde faiz oranı dışında kalan masraflar ve toplam maliyet işin içine katıldığında değişik sonuçlar çıkabilir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce birkaç banka üzerinden karşılaştırma yaparak en doğru seçimi yapın. Ayrıca bankaların krediyi erken kapatma durumunda %0.20 (binde 2) oranında komisyon aldıkları da unutmayın. Tüm bu noktada baktığınızda piyasadaki kredi faizleri hatırı sayılır ölçüde düşerse ve bu durumdan karlı çıkıyorsanız yapılandırma için başvurunuzu yapabilirsiniz.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

İlginizi Çekebilir