KrediGO

Kredimi Nasıl İptal Edebilirim?

Kredi çektikten sonra kararınız mı değişti? Eğer bu durumda iseniz ve belirli bir süre aralığında bulunuyorsanız bankalar tarafından size sunulan hakkınızı kullanabilirsiniz. Kredi başvurusu yapmanızın ardından krediniz onaylandı ve hesabınıza yatırıldı, ancak siz kredi kullanmaktan vazgeçtiniz ve kredinizi iptal ettirmek istiyorsunuz, bu durumda 14 gün yasal süreniz bulunuyor. Eğer çektiğiniz kredi konut kredisi değilse kredinin iptal edilmesi için 14 gün içerisinde bankaya başvurarak kredinin iptal edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için bazı uygulamaları kabul etmek zorundasınız. Kredimi nasıl iptal edebilirim sorusunu gelin detaylı bir şekilde yanıtlayalım.

En Fazla Kaç Gün İçerisinde Kredi İptal Başvurusu Yapabilirim?

Bankaya şubeden yaptığınız kredi başvurusunun iptali için başvurmanız durumunda öncelikle banka tarafından sizden neden kredi iptali istediğiniz sorulacak ve bu soruya yanıt vereceksiniz. Ancak bu soruya vereceğiniz yanıt ne olursa olsun eğer ki siz istiyorsanız banka tarafından krediniz 14 gün içerisinde iptal edilmek zorundadır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Konut kredilerinde en çok sorulan sorular

14 gün süre geçmemesi durumunda kredi başvurunuzu iptal edebilirsiniz ve eğer kredi parasından herhangi bir çekim yapmadıysanız bankaya herhangi bir şekilde ceza ödemeniz gerekmez. Ancak dosyaya yapılan masraflar bazı bankalar tarafından isteyerek iade edilmediği gibi bu durumda Tüketici Hakem Heyeti başvurusu yaparak dosya masrafını da alma şansınız bulunabilir.

14 Günü Geçen Kredimi Nasıl İptal Ederim?

14 günü geçen kredi başvurularında ise iptal işlemi maalesef mümkün olmuyor. Ancak burada da devreye giren ”kapatma” sistemi sayesinde çok ufak miktarda ödeme yaparak kredinizi kapatabiliyor hali ile kredi borcunu bir nevi iptal etmiş oluyorsunuz. 15. gün kredinizi iptal etmek istediğinizde ve size kapatma seçeneği sunulduğunda masraflar, vergi ve diğer ödemeleri yapmanızın ardından kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. Bu genellikle 30 bin TL kredi için ilk ay içerisinde yapılacak kapatma başvurusunda ortalama 250 TL ila 1000 TL arasında ekstra ödeme yapmanıza neden olabilecek bir adım olsa da gelecekte zorluk çekmenizin önüne geçecek bir hamle olabilir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kimler İhtiyaç Kredisi Alabilir?

İlginizi Çekebilir