KrediGO

Krediyle Araba Almak İstiyorum!..

Krediyle araba almak istiyorum diyenler için hazırladığımız bu yazımızda, taşıt kredisi hakkında bilinmesi  gereken herşeyi açıkladık. Taşıt kredisi bankalar tarafından araba almanız ya da mevcut arabanızı yenilemeniz için size verilen kredilerin genel adıdır. Araba kredisi ya da taşıt kredisi olarak bilinen bu kredi türünde çektiğiniz kredi ile sadece araç alabilirsiniz. Sıfır ya da ikinci el alacağınız araçlara banka ipotek koyacaktır. Taşıt kredisi almanın başka bir yolu da otomobil firmalarının kendi bünyelerinden kredi kullandırmaları yönündedir. Mesela Fiat bayisine gittiğinizde hiç bayiden ayrılmadan taşıt kredinizi çekebilir ve aracınızı alıp gidebilirsiniz. Üstelik Fiat şu anda 20 ay için % 0 faiz uyguluyor.

Krediyle Araba Almak İstiyorum

Araç kredisi almak için yapmanız gereken tek şey nüfus cüzdanınızla banka şubesine gitmektir. Bazı bankalar, SMS ya da telefon yoluyla da taşıt kredisi başvurusu almaktadır. Ancak bu yollarla alınan başvurular bir ön kabul niteliğinde olup, kesin sonuç yine şubede bitmektedir.  Nüfus cüzdanınız dışında bir de gelir belgesi istenmektedir. Kesin belgeler için kredi çekeceğiniz banka şubesini aramanızda fayda var.

Taşıt kredisi ile araç satın alımında aracın tipi önemli değildir. Ayrıca bu kredi ile 0 km veya 2. el araçlar da sınırlama olmaksızın satın alınabilir. Fakat bu iki kredi için kredi şartları değişiklik gösterebilmektedir.

  • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Ruhsat fotokopisi
  • Maddi gelir belgesi
  • İkametgâh belgesi
  • Noter satış sözleşmesi
  • Araç üzerinde takyidat olmadığını kanıtlayan belge
HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  5 günde 750 konut 605 milyon lira ciro

Krediyle sıfır km araç satın alımında satın alınan araca rehin konmaktadır. Bu rehin konma işlemi banka için bir teminattır. sıfır km araç satın alımında kredi için banka tarafından kefil aranmamaktadır.

Krediyle 2. el araç satın alımında araca rehin işlemi uygulanmaz. Fakat teminat için banka kişiden kefil göstermesini talep eder. Ayrıca bankalar 2. el araçların satın alımında bir yaş aralığı belirlemiştir. Bu yaş aralığından daha eski araçların satın alımı mümkün olmamaktadır.

Yasalar gereğince ne yazık ki taşıt kredisi satın alınacak taşıtın fatura bedelinin tamamını karşılamamaktadır. Fatura değeri 50.000 TL’nin altında olan araçlar için verilebilecek maksimum kredi % 70 iken; fatura değeri 50.000 TL ve üzerinde olan araçlar için 50.000 TL’lik kısma % 70’e, 50.000 TL üzerindeki kısma ise % 50’ye kadar taşıt kredisi verilebilir. Geriye kalan kısımları kullanıcılar peşin olarak ödemek zorundadır. Bu bedeli ödeyemeyen veya ödemek isteyemeyen kişiler ihtiyaç kredisi kullanabilirler.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  En Uygun Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Krediyle Araba Almak İstiyorum

Taşıt kredisi kullanımında banka kredinin ödenebilmesi adına kredi kullanıcısından teminat talep eder. Bu teminat taşıt kredisi ile 2. el araçlar için kefil olurken 0 km araçlar için ise rehin işlemidir. Taşıt kredisi ile 0 km araç satın almak isteyen kişinin aldığı araca banka tarafından rehin konur. Bu demektir ki, kredinin ödeme süresi boyunca araç sahibi kişi rehinden dolayı aracı satamaz.

Taşıt kredisi ödemesi biten kişi sahip olduğu aracın üzerindeki rehini kaldırmak için öncelikle rehin işleminin ne zaman konduğuna bakmalıdır. Ocak 2011’den önce yapılan rehin işlemlerinde kişi rehin kaldırmak için öncelikle bankanın yönlendirdiği notere gitmeli ve rehin kaldırma yazısı almalıdır. Sonrasında bu yazı ile Trafik Tescil Müdürlüğü’ne gidilmelidir. Bu kurumda ruhsat üzerindeki rehin kaldırılır. Çıkan yasa ile Ocak 2011 sonrasında uygulanan rehin işlemlerinde bu süreç geçerli değildir. Rehin kaldırma işlemi yalnızca bankadan halledilebilir.

İlginizi Çekebilir