Maaş Bordrosu Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Maaş Bordrosu Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Günlük hayat içerisinde bazı ihtiyaçlarımızı karşılamak için kredi çekmemiz gerekebilir. Bir iş yerinde düzenli maaş ile çalışıyorsanız kredi çekmeniz kolaydır. Maaş bordronuzu ibraz ederek, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Peki maaş bordrosu olmayanlar kredi çekebilir mi?

Serbest meslek erbabı iseniz maaş bordronuz yoktur. Yani başka bir deyiş ile gelir belgeniz yok ise ne yapacaksınız?

Son zamanlarda popüler hale gelen Home Office çalışmak veya freelance olarak çalışma şekilleri nedeniyle birçok insan bir iş verenin emrinde çalışmayı reddediyor. Hal böyle olunca maaş bordrosu ibraz etmek mümkün olmuyor.

Maaş Bordrosu Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Maaş bordrosu olmadan kredi çekmenin iki yöntemi vardır. Birincisi maaş haricindeki gelirlerinizi ibraz etmektir. Örneğin kira geliri gibi bir geliriniz varsa bu kira gelirini bankaya gelir olarak gösterip kredi çekebilirsiniz.

Bir başka örnek ise yukarıda bahsettiğimiz gibi home office – freelance olarak çalışıyorsanız. Bu durumda müşterilerinizden aldığınız ödemelere ait banka dekontlarını ibraz edebilirsiniz. Home Office çalışanların kredi çekebilmesi dikkat etmesi gereken en önemli husus şudur; müşterilerinizden gelen ödemelerin açıklama kısımlarıdır.

Müşterileriniz size hiçbir açıklama yazmadan ödeme gönderiyorsa bu durumda paranın verdiğiniz hizmet veya yaptığınız iş karşılığında geldiğini ispat edemezsiniz. Diyelim ki, bir haber sitesine aylık 1600 tl’ye home office haber editörlüğü hizmeti veriyorsunuz. Müşteriniz size ödemeyi geçerken açıklama kısmına şunu yazmalıdır. 2018/Nisan Haber Editörlüğü Hizmet Ücreti gibi bir açıklama yazmalıdır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Banka Kredi Notu

Bu açıklamayı yazarsa siz aylık geliri olan, kazancı olan bir birey olarak bankadan rahatlıkla kredi çekebilirsiniz. Tabi ki kredi notunuzda kredi başvurunuzu olumlu veya olumsuz etkileyebilecektir.

Gelir belgeniz olsun yada olmasın, kredi notunuz düşük olsun yada olmasın dikkat etmeniz gereken en önemli şey. Modern dolandırıcılık sistemlerinin ağına düşmemektir. Krediniz onaylansa da onaylanmasa da başvurularınızı mutlaka bankalara bizzat kendiniz giderek yapınız. Etrafta dolaşan % 100 banka kredisi onaylatılır gibi ilanlara itibar etmeyiniz. Emin olun ki, bu işlere bulaştığınızda kredi çekmeden önce içinde bulunduğunuz hali arar duruma gelebilirsiniz.

Gelir belgesi olmayan, maaş bordrosu olmayan kredi çekebilir mi sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Konu hakkında merak ettikleriniz olursa, yorum kısmından veya iletişim sayfamızda sorabilirsiniz.


İlgili yazılar