Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Maaşıma göre ne kadar kredi alabilirim, maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim, maaşıma göre kredi hesaplama gibi en çok merak edilen soruların cevapları bu yazımızda yer alıyor. Hepimizin bildiği gibi yaklaşık 20 yıldır bankalara olan ilgi ziyadesiyle arttı.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Günde binlerce kredi başvurusu yapılıyor. Kimisi düğün yapıyor, kimisi kendi işini kuruyor, kimisi evinin tüm eşyalarını yeniliyor, kimisi de tatile çıkıyor, kimisi de mevcut borçlarını ödeyemediği için yeniden kredi borçlanması yapıyor. Bu örneklerin yüzlercesini vermek mümkün. Görüldüğü gibi insanoğlunun ihtiyaçları bir türlü bitmiyor. Bundan dolayı da bankalara kredi başvurusunda bulunuyoruz. Ancak kredi başvurusundan önce merak edilen bir husus oluyor. Acaba maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim?..

Dilerseniz ne kadar kredi çekebileceğiniz konusuna değinmeden önce bankaların kredi verirken aradığı önemli olan konulara değinelim. Birincisi bankalar temiz bir kredi sicili ister. Yani son 5 yıl içerisinde kara listeye girmemeniz gerekiyor. İkincisi Kredi notu mevzusudur. Kredi alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. İyi bir kredi notu 1500 puandır. Üçüncüsü ise düzenli bir gelirdir. Bankalardan kredi çekebilmek için düzenli bir gelir belgesi sunma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Bankalar kredi verirken öncelikle aylık ne kadar kredi ödeyebileceğinizi hesaplarlar. Daha sonra bulduğunuz bu rakamı kaç ay vade ile istiyorsanız onun ile çarparlar ve alabileceğiniz kredi miktarını bulurlar. Maaşınızın %40 minimum aylık ödeyebileceğiniz kredi taksitini verirken, maaşınızın maksimum %70’i aylık ödeyebileceğiniz kredi taksitini verir. Ardından 12 ay vade mi, 24 ay mı kaç ay vade ile istiyorsanız bulunan rakamı vade ile çarpıyorsunuz. Örneğin maaşınız; 3.000 TL ise buna göre; ek geliriniz var ise ve bunu da belgelendirebiliyorsanız elbette ki kredi limitiniz olumlu yönde etkilenecektir. 3.000 TL Maaş + 2.000 TL Ek Gelir = 5.000 TL yapar. Bu da yukarıdaki hesaba göre ciddi bir para yapıyor. Ek gelir her zaman avantajdır. Ev, dükkan gelirleri de buna örnek olarak gösterilebilir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmalı?

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusunu yine en iyi cevaplayacak olanlar banka şubeleridir. Herhangi bir banka şubesine giderek aldığınız maaşı söylerseniz, sizin ne kadar kredi çekebileceğinizi söylerler.