Ne Kadar Kredi Alabilirim

Ne Kadar Kredi Alabilirim

Ne kadar kredi alabilirim sorusunun cevabını bu yazımızda vermeye çalıştık. Kredi hesaplama işlemi yaptıktan sonra kredi faiz oranı, kredi masrafları, kredi sigorta ücreti ve kredi maliyeti gibi koşullara bakarak en uygun krediyi bulabilirsiniz ancak bir kredinin sizin için en uygun kredi olması, sizin alacağınız kredi tutarını değiştirmeyebilir.

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusu yaparken gerekli belgeler arasında kredi türüne veya özelliklerine göre değişmeyen kalemlerden birisi de gelir belgesi. Gelir belgesi olmadan kredi çekemeyeceğiniz gibi istediğiniz tutarda da kredi çekebilmeniz de mümkün değil. Alacağınız kredinin tutarı belgelenebilir gelir belgenizde yer alan gelirinizle doğru orantılı. Yasal olarak, aylık taksitlerin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenleniyor.

Banka ne kadar kredi verir?

Peki bankalar ne kadar kredi verir? Ne kadar kredi çekebilirim?Aslında bunun için sabit ve değişmez kredi hesaplamaları yapabileceğimiz bir formül yok. Alabileceğiniz kredi tutarı geliriniz, kredi notunuz ve kredibilitenize göre değişiklik gösteriyor. Kredi notunuzun yüksek olması kredi alma ihtimalinizi arttırıyor.

Kredi notu, ödemekte olduğunuz krediler, kredi kartı ve fatura borçlarınızı aksatma ya da zamanında ödeme durumlarınız gibi birçok seçenek yine bu kredi üst limitini etkileyecektir.

Ne kadar kredi alabilirim sorusuna en doğru cevabı yine bankalar verecektir. Herhangi bir bankaya giderek kredi başvurusunda bulunmanız aynı zamanda ne kadar kredi alabilirim sorusunun da cevabını almak anlamına gelmektedir. Ne kadar kredi çıkacağını önceden kestirmek zordur. Her ne kadar bankalar televizyon reklamlarında, internet reklamlarında veya sms reklamlarında maaşınızın 10 katı kadar kredi çekmek imkanı gibi duyuru ve ilanlarda bulunsalar da gelir gider seviyenizden çok bankalarda ki kredi notunuz esas alınarak hesaplanır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Notu Nedir?

Kredi çekmek için herhangi bir bankaya başvurduğunuz takdirde ne kadar kredi alabilirim sorusunun da cevabını almış olursunuz. Unutmayın ki bakaya kredi başvurusunda bulunmak kredi notunuzun olumsuz olarak etkilenmesine neden olacaktır.

Kredi çekmek veya kredi kullanmak için bankalara başvurduğunuz takdirde ödemelerinizin düzeni ile doğru orantılı olan kredi notunuz da etkilenecektir. Olumsuz sonuç aldığınız bir bankadan çıkıp diğer bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz takdirde bu başvurularınız görünecek ve  sonra ki başvurularınızda değerlendirmeye alınan kredi notunuz veya kredibiliteniz etkilenecektir.


İlgili yazılar