KrediGO

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Hayatını kaybeden bir bireyin bankadaki parasının nasıl alınabileceğine dair farklı bilgiler bulunmaktadır. Genel olarak ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir sorusuyla ilgili dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bilinmelidir. Öncelikle günümüzdeki her tüketicinin böyle bir durumla karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu yüzden bankalarda herhangi bir sermayenin olup olmadığının sorgulanmasının ardından gerekli süreçler başlatılmaktadır.

Ölen Kişinin Bankadaki Parasını Çekme

Vefat sebebiyle bir kişinin öncelikle bankada parasının olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu süreçte Sulh Hukuk Mahkemelerinden ya da noterlerden bilgi alınabilir. Kurumlar tarafından önce veraset ilamı alınmalı ve daha sonra mirasçıların bir arada olmasına gerek duyulmadan bilgilere ulaşılmalıdır. Yalnızca vekalet verilecek olan kişi üzerinden tüm işlemler yapılabilmektedir. Mahkemeler tarafından sunulan veraset ilamı aynı zamanda ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir sorusunun da bir yanıtı niteliğindedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, noterlerden alınacak ilamların daha kısa sürede devreye alınmasıdır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Akbank Chip Para Nasıl Kullanılır?

Tüm süreçlerin tamamlanmasının ardından bankalardaki para miktarı üzerinden bazı işlemler yürütülür. Bazı bankalar genel bilgileri paylaşmazken, bazıları da vefat eden kişiye ait olan mal varlığının tamamını verasetçilere aktarabiliyor. Bilgilere ulaşılmasının ardından gerekli olan evrakların hazırlanmasıyla beraber mirasçıya takdim edilme süreci söz konusudur. Evrakları alan mirasçı daha sonra vergi dairesine giderek birtakım ödemeler yapmalıdır. Ödemelerden sonra alınacak dekontlar ile ilgili bankaya başvurulur ve ölen kişinin bankadaki parası teslim alınır.

Ölen Kişinin Parasından Kesinti Yapılır mı?

Bankalar ilke ve politikaları gereği vefat eden kişinin parasından birtakım kesintiler yapabilir. Ancak bu durumu engellemek adına bazı tedbirler alınabilmektedir. İntikal ve veraset vergisi ödendiğinde, vefat eden kişinin parası üzerinden kesinti yapılamaz. Bankalar sadece nakit olarak ödeme yapar ve ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir sorusunun cevabı da bu şekilde alınmış olunur.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Mirasçılar bu süreçte vergi dairesinden alacağı dekontu sorunsuz olarak bankaya sunmalıdır. Belirli bir süre bu dekontlar incelenir ve vergilerin ödenip ödenmediği kontrol edilir. Ardından da mirasçı kişi bankaya çağrılarak nakit para takdim edilir. Genel olarak sorunsuz bir süreç olsa da bazı durumlarda varislerin birleşmemesi ve bankaya gitmemesi nedeniyle süre uzayabilir. Bu durumda arabuluculuk hizmetleri alınarak daha kısa sürede işlemler tamamlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir