Peşinat Olmadan Tamamına Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Konut kredisi alacak olan vatandaşların bankaya başvurmadan hemen önce kendilerine uygun evi ve bütçeyi belirlemesi gerekir. Alacak olduğunuz evin fiyatı, konumu ve diğer detaylarını iyice araştırdıktan hemen sonra evin satışı ile ilgili banka işlemlerine geçmeniz gerekirken, satışı yapılacak evin sıfır olup olmadığı veya oturma izninin alınıp alınmadığı ile ilgili detayları unutmamanız gerekir. Birçok vatandaş banka kredilerine güvenerek ev alınabilecek olduğunu savunurken, geri ödemeleri bugün bir hevesle ev alıp yapamayan binlerce kredi mağduru vatandaş olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer detay ise konut kredisi ile ev alacak olan kişilerin ödeme yapacak olduğu tutardan sonra eline kalacak olan tutarın sizi idare edip edemeyecek olduğunu iyi hesaplamanız gerekiyor.

Konut kredisi alırken zaten bankalar sizin gelirinizi oldukça detaylı kontrol etmekte ve hemen ardından sizin ödeme yapabileceğiniz tutara kadar kredi vermektedir. Konut kredisinde ise belirli bir kısmı peşinat olarak minimum verilmesi gerekirken, peşinatsız 120 ay vadeli konut kredisi alabilmenizi sağlayan ev ve bankalar bulunmaktadır. Peşinat olmadan konut kredisini sadece belirli evler ve belirli satıcılardan alabilecek olduğunuz gibi bunların da mevki ve fiyatları birbiri ile tamamen uyumsuz olmaktadır. Genellikle daha yüksek faiz oranlarında satış yapıldığından karlı çıkılmamaktadır.

En Düşük Peşinat Miktarı Nedir?

Konut kredisinde alabilecek olduğunuz genel tutar evin rakamının %80’i oranına kadar olan tutarı için kredi alma şansınız bulunmaktadır. Geri kalan %20 tutarı direkt olarak bankaya peşinat olarak vermeniz gereklidir. Kredi alacak olan kişilerin örneğin 200.000 TL’lik ev almaları durumunda alabilecek oldukları kredi max 160.000 TL olmaktadır.

Peşinatı Satıcıya Vermeyin!

Bazı dolandırıcılar peşinat tutarının kendisi tarafından alınacak olduğunu belirterek ev alacak olan vatandaşları dolandırmayı hedeflemekte ve bu isteklerinde başarılı olmaktadırlar. Bankadan kredi ile alacağınız ev için belirlenen peşinatı sadece bankaya yatırmanız gerektiği gibi ekstra işlemler için de konut satışını yapan kişiye herhangi bir ödeme yapmamanız gerekmektedir.

Kredi İle Konut Alırsam %20 Peşinat Düşecek Mi?

Peşinat ücreti çekecek olduğunuz krediden düşmeyecektir. Evin değerinin 200.000 lira olması durumunda verecek olduğunuz 20.000 TL peşinat sonucunda çekecek olduğunuz kredi miktarı 180.000 TL olacaktır. Tutarlar arttıkça veya azaldıkça peşinat ve kredi rakamlarında da düzenlemeler olacağından dolayı kredi çekerken mutlaka bu unsurları göz önünde bulundurmanız sizin yararınız açısından gerekmektedir.