Peşinatsız Taşıt Kredisi Kampanyaları

Peşinatsız araba kredisi kampanyaları sayesinde, satın almak istediğiniz sıfır kilometre ve 2. el otomobilinizi, cebinizde hiç paranız olmasa dahi, peşinatsız satın alabilirsiniz. Bazen otomobil firmaları, bazen bankalar, bazen finans kuruluşları arabasını değiştirmek, yeni bir otomobil satın almak isteyen kişilere faizsiz, sıfır faizli otomobil kredileri vermektedirler. 2018 yılının sonundan itibaren 2019 yılında peşinatsız araba kredisi kampanyaları sizlerle.

Peşinatsız araba kredisi veren bankalar ve şartları

Bankalar mevzuat gereğince, satın alınmak istenen aracın belirli bir oranında kredi verirler. Bu oranlar Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle belirlenmiştir. Yönetmelik kanun metni şöyle demektedir.

“Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri elli bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde yetmişi aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri elli bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin elli bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde yetmiş, elli bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için yüzde elli olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.”

Kaynak: https://www.bddk.org.tr/websitesi/turkce/Mevzuat/Bankacilik_Kanununa_Iliskin_Duzenlemeler/12688kredi_islemleri_degisiklik_yonetmelik_31.12.2013.pdf

Burada görüldüğü üzere peşinatsız otomobil almak isteyen kişiler, çekilebilecek araç kredisi taşıtın değerine göre belirlenir ve bu kapsamda fiyatı 50.000 TL.’den fazla olan araçlar için %70 seviyesini aşamaz. Ayrıca bununla birlikte eğer fiyat 50 binden fazla ise, yüzde yetmiş kredi kullanılabiliyor iken, çekeceğiniz kredi tutarı 50 bini geçiyorsa bu kez geri kalan kısmı için ise maksimum %50 kredi kullanabilirsiniz. Bu demek oluyor ki, Peşinatsız araba kredisi kampanyası haricinde mevzuat hükümlerine göre otomobil almak isteyenlerin aracın %30 değeri civarında peşin paraları olması şarttır. Çünkü mevzuat en fazla %70 otomobil kredisi çekmenize müsaade etmektedir. Tabi bazı yöntemler ile paranız olmasa dahi, otomobilin yüzde yüzüne (tamamına) peşinatsız otomobil kredisi çekmeniz mümkündür.

Peşinatsız otomobil kredisi nasıl alınır?

  1. Eğer sıfır bir araç almak için eski aracınızı otomobil firmasına vermek istiyorsanız, (takas) bu durumda geri kalan kısım için kredi çekebilirsiniz.  Firma sizden alacağı araç için bir bedel belirleyerek, bu aracın fiyatını peşinat sayacak ve geri kalan tutar için araç kredisi kullanmanıza müsaade edecektir.
  2. Otomobil firmalarını ziyaret ediniz. Honda, Toyota, Renault, Fiat, Hyundai, Mercedes, Bmw, Volkswagen, Seat, Opel gibi firmalar sıfır kilometre ve ikinci el araba alımlarınızda, kendi finans kuruluşları sayesinde, peşinat ödemeden otomobil kredisi çekmenizi sağlayacaklardır.
  3. Fiat 2019 yılına girerken 30 bin lira faizsiz kredi, Peugeot birçok aracı için 30-35 lira seviyelerine varan 0 faizli kredi vermektedir. Bu sebeple, peşinatınız yoksa, otomotiv firmalarını ziyaret edebilirsiniz.
  4. Kredi notunuzda problem yok ise, siciliniz bozuk değilse, otomobil kredisi çekmek yerine, ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir, aracınızın üzerine ipotek tesis ettirmeden peşinatsız araç kredisikullanabilirsiniz.

KOBİ’lere Devlet destekli, işyeri ve şirketler için araç alım ve kiralama kredilerinden yararlanabilirsiniz. Otomobil kredisi veren bankalar, şirketler için daha cazip avantajlar ve daha düşük faiz oranlı krediler sunarlar. Bu kredileri araştırabilir ve firmanıza uygun banka kredilerini değerlendirebilirsiniz.

TEB 48 ay vadeli, 24 saat içerisinde kullanılabilen otomobil kredisi veriyor.

İşbankası peşinatsız hızlı otomobil kredileri; İş Bankası hem sıfır kilometre araçlar için hemde ikinci el araçlar için taşıt kredisi veriyor. Sıfır kilometre araçlarda aracınız ipotek edildiğinden kefil istenmiyor.  İşbank Alfa romeo, Chevrolet, Bmv, Citroên, Volkswogen, Seat, Suzuki, Toyota, Volvo, SSangyong, Skoda, Peugeot, Nissan, Ford, Porche, Renault, Landrover Lancia, Hyundai, Kia, Fiat, Dacia marka araçlar için araç kredisi verebiliyor.

Garanti Bankası en düşük faizli peşinatsız araba kredisi kampanyaları; Garanti Bankası, tüm sıfır kilometre araçlara ve ikinci elde 10 yaşa kadar olan otomobillere, araç kredisi vermektedir. 10 yaşından büyük olan otomobiller, kampanya kapsamında kredi alamazlar. Kredinin vade süresi kırksekiz aydır.Ziraat bankası’da yukarıda belirtilen şartlara ilave olarak 10 yaş yerine 5 yaşa kadar 2. el araçlara ve sıfır kilometre araçlara kredi vermektedir. Banka, çiftçiler için traktör ve iş makineleri kredisi de vermektedir.