PTT Kredisi Nasıl Alınır?

PTT kredisi nasıl alınır sorusu son günlerde en çok sorulan ve cevabı merak edilen soruların başında gelmekteedir. Bu yazımızda PTT Bank kredisi ile ilgini merak edilen sorulara net cevaplar vereceğiz. PTT Bank 2007 yılı itibari ile hizmet veren resmi bir kuruluştur. PTT Bank hakkında bilinen en büyük yanlış, diğer bankalar gibi çalıştığıdır. PTT bank diğer bankalar gibi aynı kriterde değildir hatta BDDK’dan lisansı da yoktur. Bu nedenle PTT kredisi nasıl alınır sorusuna cevap vermeden önce bu hususa değinmekte fayda vardır.

Herhangi bir banka size kredi vermezse PTT’den de kredi kullanamazsınız. PTT sadece diğer bankalar ile müşterisi arasında aracılık yapmaktadır.

Kişisel bilgilerinizi kullanarak, örneğin T.C kimlik numaranız ile bankaların veri tabanında incelemeler yaparak sicil kontrolünüzü gerçekleştirir. Eğer banka sicilinizde herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil ise PTT’den çıkmadan kredi miktarınıza karşılık gelen parayı alabilirsiniz.

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Soruya kabaca cevap verdikten sonra detaylarını da aktaralım. PTT kredi başvurusu yalnızca PTT şubelerinden yapılmaktadır. Size en yakın PTT şubesine giderek PTT memurlarından yardım isteyebilirsiniz. PTT’de size bir başvuru formu verilir bu formu doldurmanız istenir. Formda genel itibari ile kişisel bilgileriniz yer alır. Anne adı, baba adı, T.C kimlik numarası, doğum yeri, doğum tarihi vs… Bu ve buna benzer bilgilerinizi form üzerinde doldurduktan sonra görevliye teslim ettiğiniz takdirde bir kaç dakika içerisinde sizin adınıza diğer bankaların sistemlerinden kredi kullanabilirliğiniz kontrol edilir. Bu kontroller sonunda ptt kredi kullanabilip, kullanamayacağınız çıkar.

Eğer sonuçlar lehinizde olursa yani hiç bir olumsuzlukla karşılaşmazsanız, görevli memur size bir kredi kullanım sözlemesi imzalatır. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra size paranızı takdim ederek, paranızı aldığınıza dair bir makbuz imzalatır. Böylelikle işlemleriniz başarıyla tamamlanmış olur.

PTT kredisi nasıl alınır sorusunu genellikle başka bankadan kredi alamayanlar sormaktadır. İlk başlarda da belirttiğimiz üzere başka bankalardan kredi kullanamıyorsanız PTT’den de kredi kullanamazsınız. PTT sadece bir aracı kurumdur.

PTT^den maaş alan kişiler veya emekliler için bazen istisnai kampanyalar düzenlenebilmektedir ancak bu kampanyalar genellikle faiz oranları veya vade miktarı gibi alanlarda oluyor. PTT Bank’tan maaş alıyor olmak PTT kredi kullanma anlamına gelmemektedir. Yine diğer bankalardaki siciliniz kontrol edilecektir.