KrediGO

Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK sigorta sorgulama işlemleri her vatandaşın merak ettiği konulardan biridir. Bu anlamda sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağına dair yazımızın devamından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz Bu süreçte 4A, 4B ve 4C hizmetlerine dair detaylar için öncelikle e-Devlet platformu kullanılmaktadır.

E-Devlet Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet kapısı üzerinden SGK tescil ve hizmet dökümünün yanı sıra iş göremezlik ödemesi görme, askerlik borçlanması başvurusu, doğum borçlanması başvurusu ve SGK tescil ve hizmet dökümü belge doğrulama gibi çok sayıda işlem yapılmaktadır. Ayrıca sigorta sorgulama işlemleri için de artık e-Devlet platformunun kullanıldığı bilinmektedir. E-Devlet şifresi olan herkesin platforma giriş yaparak SGK sorgulama yaptıktan sonra anlık olarak ekrana gelen bilgilerden yararlanabileceği unutulmamalıdır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

TC kimlik numarası ile sigorta sorgulayabilen vatandaşlar ayrıca hizmet dökümü de alabilmektedir. Mevcut güne kadar çalışılan yerlerde ne kadar süre çalışıldığını, sigortalı için ne kadarlık prim yatırıldığını ve yapılan iş değişikliklerini de sorgulayabilirsiniz. SGK sorgulama işlemleri sayesinde vatandaşların temel sigorta bilgileri de yer almaktadır.

Bireylerin sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı, işe giriş ve çıkış tarihleri ile kurumsal bilgiler de artık SGK sorgulama ile yapılabilmektedir. Hizmet dökümü de alarak ikramiye, kıdem ve buna benzer hesaplamalar da pratik olarak gerçekleştirilebilir.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra SGK bağlantısına erişen vatandaşlar bu kısımda tescil ve prim borcu sorgulama hizmetinden de yararlanabilir. Teknolojinin gelişimiyle beraber artık web ortamından kişiye özel olan sunulan bu bilgiler dışında SGK ile ilgili tüm verilere ulaşabilirsiniz.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  ÖTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigorta Sicil Numarası Sorgulama

SGK sigorta sorgulama dışında sicil numarası ve buna benzer sorgulamalar da e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bilindiği üzere sigortalılar 4A, 4B ve 4C olarak sınıflandırılmaktadır. Her sınıf için sicil numarası ve iptal sicilleri ile uzun vade gün sayısı da aynı platform üzerinden sorgulanabilir. Talep eden vatandaşlar tüm bu işlemlere alternatif olarak bağlı bulunulan SGK binalarına başvurarak da döküm talep edebilir. Aynı hizmet SGK’nın resmi web sitesinden de sunulmaktadır. Sistemi kullanmak için TC kimlik numarası, nüfus bilgileri ve SGK sicil numarasının doğru bir şekilde giriş yapılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir