Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bu yazımızda sizlerle taşıt kredisi nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz. Ancak onun öncesinde günümüzde kullanılan taşıt kredisinin ne olduğundan bahsedelim. Taşıt kredisi, bankalar tarafından müşterilerine ya da müşteri olmayan vatandaşlara sunulan bir kredi türüdür. Bankalar tarafından belirlenen şartları sağlayan herkes başvuru yapıp taşıt kredisi alabilir. Ancak bankaların belirlediği kuralların yanında Bankacılık Düzen ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen kurallar da bankaları bağlayıcıdır. Başvuru öncesinde bu kurallardan bahsetmek faydalı olacaktır.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalara başvurup sıfır ya da ikinci el alacakların dikkat etmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlar arasında dikkat edilmesi gereken en önemli sınırlama kredi için belirlenecek vade sayısıdır. Bankacılık Düzen ve Denetleme Kurumu’nca yapılan son düzenlemeye göre en fazla 48 aya kadar vade yapılabilmektedir. Bir diğer önemli koşul ise verilecek olan taşıt kredi tutarının alınacak araba değerine oranı, arabanın fatura tutarı 50.000 TL’ye kadar ise %70, 50.000 TL ve üzeri ise 50.000 TL’lik tutara kadar %70, 50.000 TL’nin üstünde kalan tutar için %50 oranındadır. Bu oranlar hem sıfır hem ikinci el araçları kapsamaktadır. Taşıt  kredisi nasıl alınır sorumuzu cevaplandırmaya devam edelim.

İkinci el araba alacaksanız eğer arabanın en fazla 5 yaşında olması şarttır ve bu yaştaki aracın kasko değeri üzerinden işlem yapılmaktadır. Bu şartları göz önüne alarak kendinize uygun bir bankadan finansman temin edebilmek için banka tarafından istenen belgelerle birlikte başvuru yapmanız gerekir. Bütün bu şartların yanında farklı bankalar tarafından bazı kampanya ve fırsatlar sunulabilmektedir. Örneğin kredi ilk ödemesinin birkaç ay ertelenmesi bu kolaylıklar arasında yer almaktadır. Siz de araba kredisi nasıl alınır sorusuna verdiğimiz cevaplarla aklınızda yer alan soru işaretlerini kaldırıp hemen araba aramaya başlayabilirsiniz.

Taşıt kredisi nasıl alınır ile ilgili internette yer alan bilgilerin hepsine aldanmamanızı tavsiye ederiz. Bazı kişiler taşıt kredisi veriyoruz  diye insanlara senet imzalatıp dolandırmaya kalkıyorlar. Taşıt kredisi alırken dolandırılmayın.

Resmi kurumlardan ve marka değerine inanıp, güvendiğiniz bankalardan taşıt kredisi kullanarak haklarınızı güvende tutabilirsiniz. Bankalar size senet imzalatmaz, evinize ve iş yerinize/ ofisinize personel göndermez. Belki kurumsal firmalara özel personel gönderirler ama taşıt kredisi için göndermezler. Bu konuda dikkatli olmalısınız.