KrediGO

TBMM’den Geçen Gelir Vergisi Kanunundan Kimler, Ne Şekilde Yararlanabilecek?

Vergi indirimi, Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile TBMM Komisyonunda kabul edildi. Peki, vergi indiriminden kimler, ne kadar yararlanabilecek?

Bir süredir gündemde olan vergi indirimi konusu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Ahilik sandığı kurulması, yabancılara konut ve iş yeri satışında KDV istisnası, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarının yeniden yapılandırılması gibi düzenlemeleri içeriyor.

Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. “Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi” başlığıyla düzenlenen kanundan; ticari, zirai, mesleki faaliyet nedeniyle gelir vergisi yükümlüsü olanlar, finans, bankacılık ve sigorta sektöründe çalışanlar hariç, tüm kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabilecek.

Hesaplanan bedelin 1 milyonu geçmemek şartıyla, %5’i ödenecek.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  5.000 TL’ye En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kabul Edilen Gelir Vergisi İndirimi Ne Kadar Olacak?

Vergi indirimi konusuna ayrıntısıyla değinmiş ve neden gündeme geldiğine dair gelişmeleri yazmıştık. İşte o kanun değerlendirildi, üzerinde çalışıldı ve sonunda TBMM tarafından kabul edildi. Buna göre vergisini düzenli ödeyen %5 indirimden yararlanabilecek. Ancak hesaplanan tutar 1 milyon lirayı geçmeyecek.

Eğer indirilen tutar ödenmesi gereken tutardan fazla olursa, 1 yıl içerisinde mükellefin beyanı üzerine tahakkuk eden diğer vergilerden mahsup edilecek. Ancak bu süre zarfı içerisinde mahsup edilemeyen tutarların reddetmek veya iade gibi durumu söz konusu değil.

Gelir Vergisi İndiriminden Yararlanmak için Gerekli Şartlar Nedir?

Söz konusu indirimden yararlanabilmek için elbette bir takım şartlar ve zorunluluklar bulunuyor. Öncelikle vergi indiriminden faydalanabilmek için, kişilerin son 3 yıldır vergilerini eksiksiz ve zamanında ödemiş olması gerekiyor. Daha ayrıntılı belirtecek olursak; indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki iki yıla ait vergilerin zamanında ödenmiş olması gerekiyor.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Ziraat Bankası Destek Kredisi Başvurusu

Bu indirimden yararlanacak kişilerin, vergi indirimi için başvurduğu tarih itibariyle, 1000 liranın üzerinde, vadesi geçmiş borcu bulunmaması gerekiyor. Bu beyana tabi vergi türlerinde ikmalen, resen ve idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmaması gerekiyor.

Eğer bu şartların hepsine uygun olsanız bile elbette nasıl bir vatandaş olduğunuza bakmadan, indirim uygulanmıyor. Eğer “kaçakçılık suçları ve cezaları” başlığı altında yer alan suçlardan herhangi birini işlediyseniz de söz konusu indirimden yararlanamıyorsunuz.

 

 

İlginizi Çekebilir