Teminat Mektubu Bozdurma

Teminat mektubu adından da anlaşılacağı üzere teminat veren belge anlamına gelmektedir. Yapacağınız ticari veya bireysel işlerde kullanılmak üzere çekeceğiniz paraya karşılık bu belgeleri sunarsınız. Pek çok teminat mektubu çeşidi de bulunmaktadır. Aralarından size uygun olan türü seçip paranızı o yönde kullanabilirsiniz. Sürekli olarak sağlanan kalıcı teminat mektubu olduğu gibi geçici olarak sunulan teminat mektupları da bulunmaktadır. Kalıcı teminat mektupları genel olarak uzun işlerde tercih edilir. Geçici teminat mektubu ise parayı tek seferlik kullanacak, başka bir iş için istemeyeceklerin tercihidir. Peki almış olduğunuz teminat mektubu bozdurma işlemini gerçekleştirebilir misiniz? Bu sorunun yanıtını yazımızın devamını okuyarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Teminat Mektubu Bozdurma İşlemini Yapmak Mümkün Mü?

Eğer bir zincir kurumu olarak çalışıyor ve altınızda bayiiler bulunuyorsa teminat mektubu bozdurma işlemine başvurmanız gerekebilir. Sizden bayilik alacak kişiler yapacakları işler karşılığında bankaya bir teminat mektubu sunarlar. Bu teminat mektubu sayesinde para alırlar ve siz de onlara bayilik verirsiniz. Bayilik işlerken size söz konusu olan para bayiliği alan kişi tarafından gelmez ise tek yapacağınız işlem teminat mektubu bozdurmaktır. Bu kapsamda mektup bozdurma kayıt türlerine göz gezdirmeniz gerekmektedir. İşlem türüne göre bayilik dışı da olabilir paranızı alamadığınız zaman bankalar aracılığı ile teminat mektubu sayesinde paranızı geri alabilirsiniz.

Limitli ve Limitsiz Teminat Mektubu

Limitli teminat mektupları bir fiyat sınırı olan mektup türleridir. Teminat mektubu bozdurma talep eden kişiler belirlenen miktar üzerine faiz eklenerek bozdurma işlemine başlayabilirler. Eğer başvuru yapılan teminat mektup türü limitsiz ise işler biraz değişiklik gösterir. Mektup için bozdurma işlemine başvurduğunuz tarih itibariyle ödenen tutarlar hesaplanır. Bu doğrultuda faiz oranları da eklenerek paranın temini yapılır.