KrediGO

Trafik Cezası Sorgulama İşlemleri

Trafik cezaları araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken durumlardan biridir. Ayrıca çoğu zaman trafik cezası sorgulama yapılmadığı için biriken borçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle bazı platformları kullanarak ceza sorgulama yapabilir ve daha uygun seçeneklerle ödeme yapabilirsiniz. Günümüzde plakadan araç trafik cezası sorgulamanın yanı sıra EGM trafik sorgulama ve buna benzer uygulamalar ile sorgulama yapılabilmektedir.

Plakadan Ceza Sorgulama

Daha önceleri ev adresine gönderilen cezaların yerini artık cep telefonları ve uygulamalar almıştır. Plakadan trafik araç cezası sorgulama işlemleri için öncelikle e-Devlet portalına giriş yapılmalıdır. Alternatif olarak EGM’nin resmi web sitesine de giriş yapılabilir.

E-Devlet portalına giriş yaptıktan sonra yapılması gereken ilk şey, e-hizmetler menüsüne ulaşmaktır. Burada EGM sekmesinin alt kısmında bulunan ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ seçeneği bulunmaktadır. Sekmeye tıkladıktan sonra plakadan trafik cezası sorgulama yapılabilir. Burada site içi arama kısmına da farklı sorgulamalar yapmak için dilediğiniz kelimeyi yazabilirsiniz. Sorgulamanın ardından son 1 sene içinde kendi adınıza yazılmış olan ceza miktarını anında öğrenebilirsiniz. Bu işlem tamamen ücretsiz olmakla beraber birtakım bilgilerin sisteme girilmesi gerekecektir. Trafik ceza sorgulama sonrasında sistemde karşınıza çıkacak bilgiler;

  • kimlik numarası
  • Mevcut aracın plakası
  • Cezanın yazıldığı il
  • Cezanın yazıldığı tarih
  • Cezanın yazıldığı ilçe
  • Cezanın yazıldığı saat ve ceza tutarı şeklindedir.
HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  2019 Ehliyet Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Eski Trafik Cezaları Nasıl Sorgulanır?

Daha önceki zamanlara ait trafik cezalarını sorgulamak isteyen araç sahipleri yine e-Devlet üzerinden vergi borcu sorgulama yaparak gerekli bilgilere ulaşabilir. Ek olarak vadesi gelen borç bilgileri de aynı sayfadan karşınıza çıkmaktadır. Vergi adı ile beraber taksit, vade, araç plakası, asli borçlar, gecikme zamları ve borç toplamları da görüntülenebilir. Daha önceki dönemlere ait cezaların vaktinde ödenmesi çok önemlidir. Çünkü belirli bir süre sonra cezaların faizli olarak tahsil edileceği unutulmamalıdır.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Araç sahipleri trafik cezası sorgulama işlemlerinden sonra mevcut cezayı 1 yıl içinde ödemek durumundadır. Ehliyete, şahsa veya plakaya yazılan cezalar nakit olarak vergi daireleri başta olmak üzere anlaşmalı bankalara ve PTT şubelerine ödenebilmektedir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Araç Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

O halde her araç sahibi belirli periyotlarla e-Devlet portalına giriş yaparak mutlaka ceza sorgulama işlemlerine dahil olmalıdır. Çünkü 1 yılı geçen ceza borçlanmalarının farklı şekillerde karşınıza çıkacağı bilinmelidir. Buna ek olarak cezaların indirimli olarak ödenebilmesi için de gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Detaylı bilgileri EGM sayfasından veya e-Devlet girişinden sonra sorgulayabilir ve hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir