Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ailesinden bir yakınını kaybeden kişilerin en çok merak ettiği soru vefat eden kişinin kredi borcu ne olur?

Yaşarken, hayatın bazı anlarında maddi desteğe ihtiyacımız olur ve bu desteği de genellikle bankalardan görürüz. Tabi ki bankalar belirli faiz oranları dahilinde bize kredi verirler. Peki kredi çeken kişi vefat etmiş ise çektiği kredinin borcu ne olacak? İşte bu yazımızda vefat eden kişinin kredi borcu ne olur sorusuna cevap vereceğiz.

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Bir kişi sağlığında iken bir bankadan veya finans kuruluşundan kredi kullanmış ise ve daha sonra vefat etmiş ise bu noktada tüm yükümlülük ve sorumluluk birinci dereceden yakın aile mensuplarına düşmektedir.

Vefat eden kişinin eşi, oğlu, kızı, kardeşi gibi birinci dereceden yakınları herhangi bir bankaya kredi borcu olduğunu bilmese daha defin işlemleri tamamlandıktan sonra bankalara giderek vefat eden kişinin kredi borcu olup olmadığını kontrol etmelidir.

Bir kişi bankadan kullandığı kredi için hayat sigortası yaptırmış ise çok da endişelenecek bir durum yoktur. Çünkü yaptırılan bu hayat sigortası bir nevi kredi borcunun da kapanması anlamına gelmektedir.

1999 yılına kadar kredi çeken kişiler kendi isteğine bağlı olarak hayat sigortası yaptırıyor veya yaptırmıyordu. Ancak 1999 yılının temmuz ayında çıkan bir kanun ile artık kredi çeken kişiye hayat sigortası yaptırılması yasalarla zorunlu hale gelmiştir. Çektiğiniz kredinin miktarına göre hayat sigortasının prim miktarı da değişiklik göstermektedir.

Eğer kredinin hayat sigortası var ise, banka kredinin ödenmemiş kısmını sigorta şirketinden tahsil edip, o güne kadar ödenmiş olan kredi tutarlarını da vefat eden kişinin ailesine ödemektedir.

Çünkü banka sigorta şirketinden kredi tutarının tamamını tahsil ettiği için yasalar ödenmiş olan taksit miktarlarının toplamını aileye ödeme şartı getirmiştir.

Vefat eden kişinin kredi borcu yaptırdığı hayat sigortası sayesinde tamamen kapanır ve aileye hiç bir şekilde borç kalmaz.

Kredi kullanırken dikkat edilecek hususların başında da hayat sigortası hususu gelmektedir. Kredi çekerken imzalanan kredi kullanım sözleşmesinin yanında hayat sigortası sözleşmesi imzaladığınızdan da emin olunuz.