Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma refinansman

Ziraat bankası, daha önce bankadan kredi çeken müşterilerin konut kredilerini yapılandırıyor. Banka tarafından ev kredisi faizlerinin düşmesi sonrasında, bankadan faziler yüksekken kredi çeken tüm konut kredisi kullanan kişilerin kredileri refinansman ile yapılandırılacak.

Ziraat bankası konut kredisi yapılandırma refinansman

Devlet bankalarından olan Ziraat Bankası Genel Müdürü sayın Hüseyin AYDIN, Ziraat bankasından daha önce konut kredisi çeken müşterilerin kredilerinin yapılandırılacağını söyledi. Sayın AYDIN 2019 yılı içerisinde gerek yapılandırma kredilerinin, gerekse diğer kredi faizlerinin daha da düşeceğini ümit ettiklerini belirtti.

Ziraat konut kredisi yapılandırma refinansman kapsamında, düşük faizlerin yeni konutlar için geçerli olmasına rağmen, borcuna sadık olan ve temerrüte düşmeyen kişilerin yapılandırma işlemlerinin yapılabildiğini sözlerine eklerken, faizlerde yaşanan %95 ile %0,88 arasında ki faiz indiriminin yeni kredi çeken müşterilere verilebildiğini, daha önce ki yıllarda bu oranlardan yüksek kredi çeken müşterilerinde yapılandırma için başvurduklarını belirtti.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Aydın, şunları söyledi;

“Yapılandırmadan kastettiğimiz ödemelerini yerine getiremeyenler için yapılan bir şeydi. Şimdi gelecek konusunda olumlu bakış açısında olduğumuz için farklı bir uygulamayı hayata geçireceğiz. Daha önceden kullanılmış konut kredilerinde ara bir yol izleyeceğiz. Yeni konut kredileri için sunduğumuz 0,88 faiz oranı kadar düşük olmayacak ama ara bir faiz oranıyla yeniden yapılandırma imkanı sunuyoruz. Bankamızdan daha önce kullandığı konut kredisi borcunu yapılandırmak isteyen müşterilerimize 1,09 aylık faiz oranı uygulayacağız. Ayrıca Merkez Bankası, kredi kartı faiz oranını, 1 Ocak’tan itibaren Türk lirası için 2,05’ten 1,84’e düşürdü. Biz de banka olarak kredili mevduat hesabı (KMH) ve kredi kartı faiz oranını yüzde 1,65’e indirdik. Bu müşterilerimizin lehine bir durum olduğu için hemen uygulamaya geçiyoruz. Daha fazlasını yapmamız gerektiğinde banka olarak ülkemizin ve müşterilerimizin çıkarını hep bilançomuzun önünde tuttuk, tutmaya devam edeceğiz. Her zaman dediğimiz gibi Türkiye bizim için bir ülkeden daha fazlası.”

Konut kredisi çeken müşterilerden bir çoğu bankaların yapılandırma işlemi yapmamasından şikayet ediyor. Bankalar düşük faiz oranlarının yeni krediler ile ilgili olduğunu belirtiyor ve yapılandırma kredisi vermiyorlar. Bu uygulama ile Devlet bankaları içerisinde Ziraat bankası kredileri yapılandıran ilk bankalardan olmaz özelliği taşıyor.

Ekim ayında yapılan düzenleme ile konut kredileri haricinde, kredi kartı borçlarına yapılandırma getirilirken, ihtiyaç kredisi vadeleri 48 aya çıkarılmıştı. Konut kredisi yapılandırma işlemi hakkında bilgi edinebilirsiniz.