KrediGO

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ev sahibi olmak kirada oturan herkesin hayalidir ancak ev alırken dikkat edilmesi gerekenler olduğu unutulmamalıdır. İnsanlar hayat standardının değişmesi ile birlikte yeni bir ev sahibi olmak da istemektedir. Ayrıca sosyolojik değişiklikler de konut satın alma sürecine etki etmektedir. Ev satın alırken öncelikle hangi amaç için alındığına dikkat edilmelidir. Kimi insanlar sadece yaz aylarını geçirmek için, kimileri de yılın 12 ayı yaşamak için satın ev satın almaktadır. Bunun yanı sıra evin lokasyonuna da dikkat edilmelidir. Satın alınacak olan evin bulunduğu yer önemli bir ayrıntıdır. Bazı kişilerin oturacağı evin iş yerine yakın olmasını tercih etmektedir. Böyle bir düşüncenin doğru olması bir yana, çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Zira bir süre sonra iş adresinin değişmesi olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bunun yanı sıra iş yerine yakın olması nedeniyle sosyal hayattan uzaklaşılması riski de yabana atılmamalıdır. Bu iki durumun da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesi mümkündür. Ev satın alırken ve lokasyonu seçilirken bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Başvurusunda Yapılan Hatalar

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evi satın almadan önce iç ve dış özelliklerine dikkat edilmelidir. Isıtma sisteminin nasıl bir yapıya sahip olduğu öğrenilmelidir. Günümüzde çoğu kişi, özellikle eşlerin ikisinin birden çalışması durumunda merkezi sistem bir ısınma tercih etmemektedir. Bu durumda olan çiftler gündüz boş evin ısıtılmasını istememekte, bu nedenle kombili daireleri tercih etmektedir. Ancak çocuklu aileler için durum farklıdır. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında dış cephede yalıtımın olup olmadığıdır. Isı yalıtımının nasıl yapıldığı sorgulanmalı, pencere doğramalarının ısı yalıtımının kalitesi hakkında bilgi edinilmelidir. Satın alınacak olan evin çatı katında olması durumunda çatının su yalıtımı en ince detayına kadar öğrenilmelidir. Zemin kattaki bir evde ise zemin su yalıtımı ayrı bir önem taşımaktadır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Konut Kredileri Şartlarının Hafifletilmesi Planlanıyor

Ev Satın Alırken Hangi Belgeler İstenmeli?

Ev satın alınırken bazı belgelerin görülmesi gereklidir. Binanın depreme dayanıklı olup olmadığı, kat mülkiyetinin ya da kat irtifakının yapılıp yapılmadığı, evin güvenilir olup olmadığı sorgulanmalıdır. İnşaat esnasında ne tür malzemelerin kullanıldığı da öğrenilmesi gereken bilgiler arasındadır. Ev satın alırken binanın projesi istenmeli, zemin etüdünün yapılıp yapılmadığı mutlaka incelenmelidir. Bina yapılırken kullanılan her malzemenin standartlara uygun olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Bütün bunlar, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bilinçli bir şekilde ev satın alındığında ödenen paranın karşılığının tam olarak alınması söz konusudur. Aksi taktirde ölü bir yatırım yapılması mümkündür.

İlginizi Çekebilir