Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev hanımları genelde banka dışında hizmet sunan Devlet kurumlarının destekleriyle kredi alabilmektedir. Elbette SGK kaydı olmayan ev hanımlarına kredi veren bazı bankalar da bulunmaktadır. Yine de kredi alma şansının oldukça az olduğu bilinmektedir. Bu süreçte ev hanımlarının kredi kullanmasında istisna durumlar vardır. Bunlardan birincisi, kredi taleplerini karşılayacak bir kira gelirinin olması, ikincisi de şirket ortaklarından kaynaklı olarak düzenli bir gelir elde etmesidir. Bu süreçler dışında da ev hanımlarının kredi kullanabileceği unutulmamalıdır.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanım Şartları

Kredi taleplerinden önce ev hanımlarının bazı durumlara dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle farklı bir krediden dolayı yasal ya da idari takibe takılanların krediye başvurmaması önemlidir. Bununla beraber resmi olarak gelirin beyan edilme şartı vardır. Bu kriterlere uyum sağlayabilen ev hanımları, 36 ay vadeyi geçmeyecek şekilde kredi başvurusu yapabilir. Ek olarak istenen kredi taksitlerinin aylık gelirin yarısından fazla olmaması da gerekiyor. Ancak ipotek sunulacaksa eş rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi sonucunda ev hanımları kredi alabilmektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Ev hanımları TEB, Aktifbank, Odeabank ve QNB Finansbank’tan kredi alabilmektedir. Her banka gelir belgesi ve kefil konusunda farklı süreçlerle hizmet sunar. Türkiye Ekonomi Bankası, CEPTETEB uygulaması üzerinden 30 bin TL’ye kadar kredi verirken kefil ve gelir belgesi istememektedir. Aynı durum QNB Finansbank’ın Enpara uygulaması için de geçerlidir. Ancak Odeabank’ta kredi limiti 35 bin TL’ye kadar yükselirken, gerekli görüldüğü zaman gelir belgesi ve kefil istenebilir. Son olarak Aktifbank’ın ‘N Kolay Kredi’ uygulamasında da 30 bin TL’ye kadar gelir belgesiz ve kefilsiz kredi sunulmaktadır.

EV Hanımlarına KOSGEB Kredisi Desteği

Kendi işini kurmak isteyenlere kredi imkanı sunan KOSGEB ayrıca ev hanımlarına da kredi vermektedir. Faizsiz kredi seçeneği sunan KOSGEB ayrıca 60 ay vade ile 100 bin TL’ye kadar kredi sunmayı sürdürmektedir. Eğitimlere katıldıktan sonra projenizi kurumla paylaşabilir ve işinizi kurduktan sonra kredinizi alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kart başvuruları için SGK’lı olma şartı sunan bankalar ev hanımlarına bazı koşullarda kredi kartı verebilmektedir. Öncelikle kredi notu yüksek olan ev hanımları ayrıca eşini kefil göstererek kredi alma şansına sahip olabilir. Bununla birlikte banka mevzuatlarında gelirini ispat edebilen tüm tüketicilere kredi kartı alma hakkı tanınmaktadır. O halde ev hanımlarına kredi ya da kredi kartı başvurularında sizlerle paylaştığımız tüm bu süreçlere dikkat edebilir ve hızlı bir şekilde bankalardan hizmet alabilirsiniz.