Kolay Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Kredi çekmeye karar verildiğinde öncelikle kolay kredi veren bankalar ile ilgili araştırma yapılmaktadır. Ayrıca kolay kredi veren bankaların faiz oranları da genelde karşılaştırılmaktadır. Kolay kredi veren banka demek, riskleri incelemeden kredi başvurusunu anında kabul eden banka demek değildir. Ancak bankaların kredi politikaları doğrultusunda bazı bankaların çok daha kolay bir şekilde kredi verdiği bilinmektedir. Bakanın çok sayıda tüketiciye ulaşmak istemesi durumunda kredi kampanyaları düzenleyerek uygun faiz oranlarını hayata geçirdiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca kredi notu ve sigorta kriterlerinde de kolaylıklar sağlanması söz konusudur. Genellikle kredi verilirken 1200 kredi notu ve 6 aylık sigorta şartı aranmaktadır ancak kolay kredi veren bankaların bu kriterleri esnettiği bilinmektedir. Kriterleri esneten bankanın da kolay kredi verdiğini söylemek mümkündür. Bazı bankalar bu tür kampanyaları dönem dönem hayata geçirirken bazı bankaların kredi politikalarını kolay kredi vermek üzerine kurdukları da bir gerçektir.

Kolay Kredi Veren Bankalar Var mı?

Kolay kredi veren bankalarla ilgili araştırma yapılırken standart finans kurumları ile karşılaşılması söz konusu değildir. Zaman zaman bankalar kredi politikalarında değişikliğe gitmektedir. Bu nedenle kolay kredi veren bankalar ile ilgili araştırma yapıldığında her zaman farklı bankalarla karşılaşılması mümkündür. Kolay kredi veren bankaların faiz oranlarının, diğer bankalarla kıyaslandığında biraz daha yüksek olabilmektedir. Bu durumda uygun alınacağı düşünülen kredinin daha pahalıya alınması söz konusu olabilmektedir. Hangi bankanın kolay kredi verip vermediği araştırılırken kredi başvurusu yapacak olan kişinin kredi notunu öğrenmesinde yarar vardır. Kredi notunun yüksek olması durumunda kolay ancak yüksek faizli kredi almak yerine çok daha uygun ödeme avantajı ile düşük faizli kredi kullanılabilmektedir. Kredi notu düzeltilirse her bankadan uygun koşullarda kredi kullanılabilmektedir. Kredi notunun yükseltilmesi zordur ancak imkansız değildir. Harcamalar gelire göre düzenlendiğinde ve ödemelerde aksama olmadığında bir süre sonra kredi notu riskli gruptan çıkarak az riskli gruba dahil olmaktadır. Bu durumda da yüksek faizli kolay kredi yerine normal faizli krediye başvurulabilmektedir.

Genelde Hangi Bankalar Kolay Kredi Verir?

Kolay kredi veren bankalarla ilgili araştırma yapıldığında genellikle belli bankalarla karşılaşılabilmektedir. Garanti Bankası, QNB Finansbank, Yepi Kredi, Fibabanka, Bank Pozitif gibi bankalar sık kampanya düzenleyerek kolay kredi vermektedir ancak bu kredi kampanyasında faizlerin bir miktar yüksek olduğu bilinmelidir. Kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ödemelerin kredi kullanan kişi tarafından yapılacağıdır. Bu nedenle kolay kredi veren bankalar arasından kredi kullanılsa bile ödeme imkanlarına dikkat edilmelidir.