Kredi Ara Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kullanılan kredilerde ada ara ödemelerin yapılması, aha az taksit anlamına gelmektedir ancak kredi ara ödeme hesaplama doğru bir şekilde yapılmalıdır. Kredi ödemeleri sürerken yapılan ara ödemelerin doğru bir şekilde hesaplanması durumunda avantajlı fırsatların elde edilmesi mümkündür. Kullanılan tüm kredilerde aylık taksitleri haricinde ara ödemelerin yapılması söz konusudur. Bankalar ara ödemeler konusunda farklı uygulama yapmaktadır. Bazı bankaların ara ödemeler sunarken, bazı bankalar belli faiz ekleyerek ara ödemelerin yapılmasını sağlamaktadır. Kredi ara ödemesi yapılacaksa bunun doğrudan bankaya yapılması gereklidir. Dijital bankacılık sistemleri ile kredi ara ödemesinin yapılamadığı bilinmelidir. Kredi ara ödemeleri genellikle konut kredilerinde uygulanmaktadır. İhtiyaç kredilerinde ise bu sistem sunulmamaktadır. Ara ödemeler, kredi sözleşmelerinde belirtilen koşullara uygun olarak yapılabilmektedir. Ara ödemelerin sözleşmede yer almaması, böyle bir işlem yapılacağı zaman faiz alınmasına kapı açmaktadır.

Kredi Ara Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi ödenirken ilk ayların tamamının faiz ödemesi olarak uygulandığı gerçeği göz önünde tutulduğunda, toplu para ile ödeme yapılması durumunda faiz oranının düşmesi sağlanabilmektedir. Bu sayede kredi ara ödemesi ile avantaj elde edilmektedir. Kredi ara ödeme hesaplama yapılmadan önce banka ile görüşülmeli ve faiz oranları ile ilgili bilgi alınmalıdır. Bankadan verilecek cevaba göre değerlendirme yapılmalıdır. Aylık ödenen taksitlerden daha fazla bir miktarda ödeme yapılması, ara ödeme olarak nitelendirilmektedir. Ödeme zamanı gelmeden ödeme yapmak, hem borcun erken kapatılmasını, hem de faiz avantajı elde edilmesini sağlamaktadır. Kredi borçlarında genellikle “bugünkü kapata tutarı” ibaresi yer almaktadır. Bu ibare. Toplu para yatırılması durumunda ne kadar para ödeneceğini göstermektedir. İnternet bankacılığı üzerinden kredi borçları incelenirken “bugünkü kapama tutarı” ile kredinin ödenmesi durumunda farkın ne kadar büyük olduğu görülebilmektedir.

Kredi Ara Ödeme Hesaplama Sistemi

Kredi ara ödemeleri iki farklı seçenekle sunulmaktadır. Bunlardan birincisi vade ödemelerinden toplam ödeme yapılması, ikincisi ise bilinen vade ödemesidir. Aylık ödemeleri 500 TL olan bir kredide 2 bin 500 TL ödenirse, 5 taksitin birden ödenmesi söz konusudur. Bu sayede 5 ay içinde yeni bir kredi ara ödeme imkanı elde edilmekte, yeniden ara ödeme yapılabilmektedir. Konut kredilerinde ara ödeme yapıldığında aylık vadelerin yeniden hesaplanması söz konusudur. Konut kredisinde bir başka alternatif, vadelerin sabit tutularak faizlerden indirim yapılmasıdır. Kredi ara ödemesinin yapılmasının ardından kalan borç hesaplanmakta ve faiz uygulaması yapılmaktadır. dolayısı ile konut kredisi ile diğer kredi paketlerinde kredi ara ödeme hesaplama işlemi farklı olmaktadır.