KrediGO

Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Kredi çekmek için gerekli olan belgeler hakkında bilgi veren bu yazıyı hazırladık. Kredi çekmeye karar verdiniz, peki bankaların sizden istediği belgeler nelerdir? Kredi çekmek için gerekli olan belgeler her bankaya göre değişiklik gösterebilir ancak genel itibari ile bir standart vardır. Örneğin, bir banka adınıza kayıtlı elektrik, su, doğal gaz gibi faturalardan birini ibraz etmenizi isterken bir başka banka istemeyebilir. O nedenle kredi çekmek için gerekli olan belgeler isimli yazımızda genel standart belgeleri ele alacağız.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Öncelikle başvuru yapacağınız banka sizden, almak istediğiniz kredi türüne göre kredi başvuru formu doldurmanızı isteyecektir. Kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanı (eski yada yeni nüfus cüzdanı fark etmez), ehliyet ya da pasaportunuzun aslı ve fotokopisi olmalıdır. Ayrıca son döneme ait kredi başvurusunda bulunacak kişi adına kayıtlı elektrik, su, doğal gaz, telefon faturaları ya da ikametgah belgesi gerekmektedir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Devletten 150 bin TL Hibe Fırsatı!

Çalışma şeklinize göre sizden istenecek gelir belgesi de değişiklik gösterecektir. Ücretli maaş ile çalışıyorsanız sizden son 3 aya ait maaş bordronuz başka bir deyişle gelir belgeniz istenecektir. Emekli iseniz, emekli maaşınızı aldığınız mevduat hesabınıza ait hesap hareketleri veya emekli maaşını gösteren yazı yeterli olacaktır. Şirket sahipleri; şirket kuruluşlarını ve tüm değişiklerini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi örneği, işyeri faaliyet belgesi ya da Ticaret Odası sicil kaydı, son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu, yıl sonu veya son ödeme ait mizan örneği, vergi levhası fotokopisi ve son döneme ait vergi ödeme makbuzu ile başvurmaları gerekmektedir.

Kredi Çekmek için Hangi Belgeler Gerekiyor

Şu ana kadar belirtmiş olduğumuz tüm belgeler genel kredi başvurusunda gerekli olan belgelerdir. İhtiyaç kredisi başvurusunda da bu genel belgeler talep edilmektedir. Ayrıca alınacak olan kredi türüne göre eklenecek belgeler vardır. Mortgage/Konut kredisinde satın almak istediğiniz konuta ait yapı kullanım izin belgesi ya da satın alacağınız konuta ait tapu fotokopisini başvuru esnasında banka şubenize iletmeniz gerekmektedir. Taşıt kredisinde ise sizden istenecek ek evraklar; satın almak istediğiniz araca ait proforma fatura ya da araç noter satış belgesidir.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Kredi Borcu Ne Kadar Süre Ödenmezse İcralık Olur?

Kredi için belge listesi

Kredi çekmek için gerekli olan belgeler her bankaya göre değişiklik göstermekle birlikte, kredi başvurunuz esnasında sizden ek belge, evrak ya da kefil talep edilebilmektedir. Kredi başvurunuz esnasında sizden kefil talep edilmesi durumunda, tüm başvuru belgeleri kefil tarafından da sağlanmalıdır. Kredi çekmek istiyorsunuz ama siciliniz mi bozuk? Yani kredi çekmek için gerekli olan belgeleri hem kredi başvurusu yapan hem de kredi başvurusunda bulunan kişiye kefil olan kişi de hazırlamalıdır.

İlginizi Çekebilir