Kredi Çekmek Mantıklı mı?

Kredi Çekmek Mantıklı mı?

2018 yılı Türkiyesi’nde yaşam şartları her geçen gün daha da zorlaşmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi, ekonomik şartların kötüye gitmesi, lüks tüketim merakı derken insanlar borçlandığının farkına dahi varamaz. Üstelik ülkemize borçlanmış kişiler arasında yapılan gözlemlerde insanlaarın ödeyemeceği taksitlerin, borçların altına girdiği görülüyor. Hal böyle olunca da insanlar kredi çekmek mantıklı mı diye araştırmaya başlıyor.

Kredi çekmek mantıklı mı sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız…

Kredi çekmek, bir bankaya veya finans kuruluşuna bizzat giderek, gelirinizin, giderinizin ve daha önce bankalarla olan ilişkinizin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen kredi notuna göre alabileceğiniz miktar için yapılan işlemlerin bütününe denir.

Kredi çekmek için kredi notunuzun yeterli olması gerekmektedir.

Daha önce ”Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir mi?” isimli yazımızda kredi notu ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmaya çalışmıştık. Bu yazımızı okuyarak kredi notu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Peki borçlu olan bir kişinin tekrar kredi çekerek borçlanması mantıklı mıdır?

Kredi Çekmek Mantıklı mı?

Eğer imkanınız var ise kredi çekmeden borcunuzu yeniden yapılandırmaya özen gösterin. Diyelim ki, bankaya yada başka bir resmi kuruma borcunuz var ve bu borcunuz avukatlara devredildi. O halde bizzat avukat ile görüşüp, ödeyebileceğiniz miktarları avukata bildirerek mevcut borcunuzu yapılandırarak, taksitlendirerek ödemeye çalışın. Böyle yapmanız daha karı olacaktır çünkü, mevcut borcunuzu ödemek için banka kredisi çekmeniz borcunuzun miktarını arttırmaktan başka işe yaramayacaktır.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  KOSGEB Faizsiz Kredi Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Unutmayın avukatların işi, müvekkilinin parasını sizden tahsil etmek, sizin de işiniz borcunuzu ödemektir. O halde mutlaka bir orta yol bulunacaktır. Belki biraz sıkıntıya gireceksiniz ama emin olabilirsiniz ki, bu çözüm kredi çekmekten daha mantıklıdır.

Eğer borcunuz yeniden yapılandırılmıyor, taksitlendirilmiyor ve sizde bu şartlarda borcunuzu ödeyemiyorsanız o vakit banka kredisini düşünebilirsiniz.

Küçük bir örnek ile açıklayalım.

Diyelim ki, 10 bin lira borcunuz var. Bu 10 bin lira borcunuzun avukat ile görüşüp aylık 500 tl taksitle ödemeyi teklif ederseniz ki büyük ihtimalle avukat kabul edecektir. O halde 20 ayın sonuna borcunuzu faizsiz bir şekilde bitirmiş olursunuz. Eğer aylık 1000 lira taksitler öderseniz 10 ayın sonunda borcunuzu tamamlamış olursunuz.

Kredi çekerek bu borcu ödemek isterseniz, bankadan çekeceğiniz 10 bin lira için geri ödemesi 14 bin lirayı bulan rakamlar ödemek zoruna kalacaksınız. Hem borcunuz 14 bin liraya çıkmış olacak hem e aylık taksit miktarlarınız yine 500 lira civarında vadeniz 30 ay – 36 ay gibi süreler olacaktır.

Banka kredisi çekmek bazı durumlarda mantıklı bazı durumlarda ise mantıklı değildir. Bunun kararını düşünerek siz vermelisiniz.


İlgili yazılar