Kredi Erken Kapama Nedir, Nasıl Yapılır?

Kullanılan her tür banka kredisinin erken kapatılması mümkündür ve kredi erken kapama başvurusu şubeden ya da telefon bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Banka kredileri belli vadelerle kullanılmaktadır. Örneğin ihtiyaç kredileri 36 aya, taşıt kredileri 48 aya, konut kredileri ise 120 aya varan vadelerle kullanılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda kredinin erken kapatılması söz konusu olabilmektedir. Kredinin erken kapatılması mümkündür ve erken kapama ile faiz avantajı elde edilmektedir. Erken kapama, kredinin belirtilen vadeden önce kapatılması demektir. Bireysel kredilerde erken kapama işlemi daha kolaydır ancak bazı durumlarda bankanın erken kapatma işlemi adı altında belli bir bedel aldığı da bilinen bir gerçektir. Ticari kredilerde de aynı durum söz konusudur. Ancak bireysel kredilerde daha az bir bedel ödeyerek arlı bir işlemden yararlanılması söz konusudur.

Kredi Erken Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

Erken kredi kapatma işleminde kredi başvurusu web bankacılığından, telefon bankacılığından, mobil bankacılıktan ya da şubeden de yapılsa, kredi erken kapama işleminin yapılabilmesi için tek seçenek şubeye gitmektir. Günümüzde tüm bankalar dijital ortama geçmiş, tüm işlemler dijital ortamda yapılmaya başlanmıştır. Ancak bazı bankacılık işlemleri için halen klasik yöntemler geçerlidir. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için ıslak imza aranmaktadır. Kredinin erken kapatılması da bu işlemler arasındadır. Ancak Enpara gibi bazı bankalarda ise kredinin erken kapatılması için banka şubesine gitmeye gerek yoktur. Çünkü Enpara’da şube yoktur. Dolayısı ile internet bankacılığı üzerinden ya da mobil bankacılık üzerinden yapılan kredi ödemelerinde, kredinin tamamının kapatılması söz konusudur. Özellikle ihtiyaç kredilerinde erken kapama işlemi için herhangi bir bedel alınmamaktadır. Ancak şubeli bankalarda web üzerinden ya da mobil bankacılıktan erken kredi kapatma işlemi yapılmamaktadır.

Kredi Nasıl Erken Kapatılır?

Kredinin belirlenen tarihten önce kapatılması kredi kullananlar için faiz avantajı getirse de bankalar bunu zarar olarak nitelendirmekte, bu nedenle erken kapama ödemesi adı altında bir tür ceza kesmektedir. Ancak faiz avantajı düşünüldüğünde bu cezayı ödemek akıllıca bir yöntemdir. Kredinin erken kapatılabilmesi için kredinin çekildiği şubeye gidilebilmektedir. Bu sayede kredinin birkaç saat içinde kapatılması mümkündür. Ancak kredinin kapatılması için kalan borcun tamamının ödenmesi gerektiği bilinmelidir. Taşıt kredilerinde de kredi erken kapama avantajı vardır. Bu sayede ayın gün içinde kredi borcu kapatılabilmekte, istenirse araç bir başka kişiye satılabilmektedir. Şube üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin de günümüzde internetten gerçekleştirilen işlemler kadar hızlı olmaktadır. Bunun nedeni, şubelerin de tüm işlemleri online olarak yapmasıdır. Bu nedenle tüm işlemler birkaç dakika içinde tamamlanmaktadır.