Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Olur?

Kredi kartı borçlarının ödenemez duruma gelmesi ile birlikte batak kredi riskleri ortaya çıkınca, devlet kredi kartı yapılandırma seçeneğini sunmuştur ve bu konu ile ilgili kamu bankaları devreye girerek milyonlarca vatandaşı bu riskten kurtarmak için adım atmıştır. Ziraat Bankası; Birleştiren İhtiyaç Kredisi, Vakıfbank; Kredi Kartı Borç Transferi Kredisi, Halkbank ise Halk Destek Kredisi ile ödenemez duruma gelen kredi kartı borçlarının ödenmesini sağlayarak kart kullanıcılarını faiz ve icra baskısından kurtarmaktadır. Borçluların büyük ilgi gösterdiği kampanya, borç sarmalına giren kredi kartı kullanıcılarına rahat bir nefes aldırmaktadır. Kampanya sayesinde kredi kartı borçları, aylık yüzde 1.1’den başlayan faiz oranları ile 60 aya kadar vadeli yapılandırılmaktadır. Kredi kartı müşterilerinin 31 Ocak 2018’e kadar olan borçları kapatılacak.

Kredi Kartı Yapılandırma Sektöre Ne Kazandırır?

Her üç bankada kredi kartı olanların yanı sıra diğer bankaların kredi kartı müşterilerinin yararlanabildiği kredi kartı yapılandırma avantajı, bankacılık sektörü için de olumlu bir gelişme olarak nitelendirilmektedir. Böylece takibe düşen kredi kartı borcunun minimum seviyede kalması sağlanacağı gibi bankaların da batık kredi oranının bir miktar düşeceği belirtilmektedir. Kredi kartı borçları için yapılandırma imkanı sağlanırken, yapılandırılan kartın kullanıma kapanacağı da ifade edilmektedir. Bu gerçek, diğer bankaları da harekete geçirmiştir. Kredi kartı kullanıcılarına kaptırmamak isteyen diğer bankalar da yapılandırma kampanyasına destek vermiş, böylece kampanyadan yararlananların sayısı çok daha büyük boyutlara ulaşmıştır.

Kredi Kartı Yapılandırma Başvurusu Ne Zaman Başladı?

Yapılandırma kampanyasından sadece bireysel kart kullanıcıları yararlanabilmektedir. Ticari kredi kartı sahipleri kampanya dışında bırakılmıştır. Bunu yanı sıra kart borcunun yasal takibe düşmemesi gereklidir. Takipteki kredi kartı borçları için yapılandırma yoktur. Kredi kartı borcunun yapılandırılması için ilk başvuru 22 Ocak 2019 tarihide başlamıştır. Son başvuru tarihi ise açıklanmamıştır. Kart borcu yapılandırmasında bankalar tahsis ücreti almaktadır. Başvuru sırasında maaş hesabı olanlardan herhangi bir belge istenmemektedir. Diğer başvuru sahiplerinden ise nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportun yanı sıra ikametgah belgesi, gelir durumunu gösteren belge, SGK dökümü gibi belgeler talep edilmektedir. Kamu çalışanlarından maaş bordrosunu, öze sektör çalışanlarından çalıştıkları kuruma ait imza sirküleri ile gelir durumunu gösteren belgeyi isteyen bankalar, ticari işletme sahibi olup bireysel kredi kartlarını yapılandırmak isteyenlerden de vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi gibi belgeleri talep etmektedir. Emekliler de kredi kartı yapılandırma kampanyasından yararlanmaktadır.  Emekli maaş müşterilerinin bankaya hiçbir belge teslim etmesine gerek yoktur.