Teminat Mektubu Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Teminat Mektubu Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Teminat mektubu nasıl hesaplanır isimli yazımız kobiler için, şirketler için, firmalar için gerekli olan teminat mektubunun masraflarının nasıl hesaplanacağını izah etmek için hazırlanmıştır. Teminat mektubu adından da anlaşılacağı gibi bir firmanın, şirketin bir işe başlamadan önce işi bitirebilecek bütçeye sahip olduğunun çalıştığı banka veya bankalar tarafından teminat altına alınmasına denir. Peki bu teminat mektubunun masrafı nasıl hesaplanır?

Teminat Mektubu Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Teminat mektubu masrafı nasıl hesaplanır sorusuna cevap vermeden önce teminat mektubunun nerelerde ihtiyaç olduğunu aktaralım. Bir firma ihaleye girerken ve kazandığı ihalenin işine başlamadan önce alması gereken en önemli evraktır. Teminat mektubu bankalar tarafından verilmektedir. Tabi ki bankalar bu teminat mektubunu verirken belirli bir masraf çıkarırlar. Teminat mektubunun masrafı teminat mektubunun miktarına göre değişiklik gösterir. Her banka kendi politikalarına göre belirlediği bir yüzdelik oranla teminat mektubu için masraf alır. Şimdi gelelim teminat mektubu masrafı nasıl hesaplanır sorusunun cevabına…

Burada teminat mektubu için bir rakam örneği belirtmemiz faydalı olacaktır. Mesela 100 .000 Tl ‘lik bir teminat mektubu alacağız. Bunu da Yapı Kredi Bankasından alacağımızı varsayalım. Yapı Kredi bankası kendi müşterilerine belirli oranlar da yüzdelik dilimden indirim uygular ama çoğu zaman alt limitin altına düşmezler. Çok ama çok istisnai durumlarda alt limitin altına düşerler.

Teminat Mektubu Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Teminat mektubunun masrafı % 1 ile % 5 oranında değişmektedir. Burada alt limit % 1 ‘lik kısımdır. Yani 100 .000 tl’nin % 1’i 1000 tl yapmaktadır. Bu durumda 100 bin liralık bir teminat mektubu için ödenecek minimum masraf 1000 tl’dir. Bu bankanın alacağı teminat mektubu masrafıdır. Bir de teminat mektubu için banka müşterisi adına devlete masraf öder. Bu da bin de oranında bir rakama tekabül eder. Bu binde 5’lik kısım devlet ödenen vergiyi temsil eder.

HEMEN KREDİ ÇEKMEK İÇİN!  Findeks Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Teminat mektubu alırken mutlaka bütün bankalardan teminat mektubu için fiyat istemelisiniz. Zira A Bankası %1 masraf alırken B Bankası %5 masraf alabilir. Bütün bankalardan fiyat aldıktan sonra en uygun olanını tercih etmelisiniz.

Teminat mektuplarının çeşitleri de vardır. Kesin Teminat Mektubu, Geçici Teminat Mektubu gibi çeşitleri bulunur.Hangisinin alınacağını teminat mektubunu isteyen kurum belirtmektedir.