Teminat Mektubu Nedir?

Teminat Mektubu Nedir?

Bankalar hem bireysel hem de ticari müşterilere hizmet açısından pek çok yöntem tanımaktadır. Bu hizmetler ise kişiden ve kurumdan kuruma fiyat olarak farklılık gösterebiliyor. Bankadan alacağınız bir para karşılığında ise onu geri ödeyebilmek için gerekli kanıtlarınız, gelirleriniz olması gereklidir. Aksi takdirde banka da kendini tehlikeye atmak istemeyeceği için size herhangi bir ödenek sağlamaz. Bankaların sistemi tamamen güvenli bir sistem üzerine kurulmuştur. Böylece verilen paraların geri dönmemesi halinde, parayı verdiği kişiden mutlaka alacaktır. Bu kapsamda teminat mektubu nedir adlı konuyu incelememizde fayda olacaktır. Teminat mektubu adından da anlaşılacağı gibi garanti veren bir mektup türüdür.

Yapacağınız İşten Alacağınız Paraya Karşı Teminat Mektubu

Ticari veya bireysel kullanıcılar bankalardan yüklü miktarlarda para talebinde bulunabiliyorlar. Çekeceğiniz para da yüksek meblağ olunca banka bu parayı ödeyip ödeyemeyeceğinizi bilmek ister, araştırır. Burada teminat mektubu nedir devreye girer. Teminat mektupları yapacağınız işten, çekeceğiniz para kadar gelir elde edeceğinizi teminat eden mektup türüdür. Teminat mektubu masrafı da teminat gösterilen tutara göre değişiklik gösterebilmektedir. Böylece bankanın elinde resmî bir evrak olur. Teminat mektubu sayesinde yapacak olduğunuz iş sonucunda alacağınız paranın garanti olduğunu teminat etmiş olursunuz. Bu mektup sayesinde de banka eğer sizden istenilen parayı geri alamazsa resmî olarak haklarını savunabilir.

Teminat Mektubu Kefil Olarak Düşünülebilir

Teminat mektubu aynı zamanda kefil olarak da düşünülebilir. Kefilde parayı ödeyemediğiniz zaman kefil gösterdiğiniz kişi parayı ödemektedir. Teminat mektubunda ise işinize dair mal varlıklarını göstermiş olursunuz. Bu sayede paranız ödenmez ise teminat mektubu sayesinde hukuksal işlem başlatılarak alınacak paraya eşdeğer şekilde eşyalarınız alınabilir. O halde teminat mektubu nedir dendiği zaman içeriği tamamen sizin oluşturacağınız algısı oluşur. Fakat teminat mektupları bankalardan verilen şablon doğrultusunda sadece size boşluklar sunularak verilir ve tutar gibi alanları siz doldurursunuz.