Ticari Kredi Kartı Nasıl Çıkarılır?

Kredi kartları, bireysel ve ticari olmak üzere iki farklı şekilde düzenlenmektedir ve ticari kredi kartı, adından da anlaşılacağı gibi ticaretle uğraşan kişilere verilmektedir. Ticari kredi kartlarının bireysel kredi kartlarına göre daha fazla avantajı vardır. Bu kart sahibi olanlar, benzin, gıda, elektronik eşya gibi çok sayıdaki harcamayı taksitle ödeyebilmektedir. Ancak alınan ürünlerin şirketin envanterinde görünme zorunluluğunun olduğu bilinmelidir. Ticari kredi kartlarına başvuru yapabilmek için öncelikle tüzel kişilik olunmalıdır. Tüzel kişiliğin ispatı da vergi levhasıdır. Limited şirketleri, anonim şirketleri ya da şahıs firmaları ticari kredi kartları için başvuru yapabilmektedir. Çalışanlar da bu karttan “ek kat” avantajı ile yararlanabilmektedir ancak ek kart, şirketin ana ticari kredi kartı ile çıkarılabilmektedir. Ticari kredi kartları şirketin bankadaki kredi limitleri göz önünde tutularak verilmektedir.

Ticari Kredi Kartına Nasıl Başvurulur?

Ticari kredi kartları başvurusu, şirketlerin ya da şahıs firmasının son 3 yıl beyannameleri ya da basit usulde vergilendirme söz konusu ise işletme defterinin yanı sıra vergi levhası, nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi fotokopisi, imza sirküleri, yüksek limit istendiğinde arazi, konut ya da taşıt belgesinin fotokopilerinin sunulması gereklidir. Ticari kredi kartı yüksek limitle alınabilmektedir. Ticari kartların yüz binlerle ifade edilen limitlerinin olması söz konusudur. Ancak limit belirleme ve diğer değerlendirmeler, bankalar tarafından yapılmaktadır. Ticari kartlar bireysel kartların özelliklerinin tamamını içermektedir. En büyük ayrıcalık ise taksit yapılmayan sektörlerde taksitle alışveriş yapılabilmesidir. Ödemeler ticari kart ile yapılırken yüksek alışveriş puanlarının kazanılması mümkündür. Hesap ekstresinin yükse bir tutarda gelmesi durumunda belli bir faiz karşılığında ekstrenin ertelenmesi söz konusudur. Ticari kartlarla SGK ödemeleri de otomatik ödeme talimatı verilerek yapılabilmektedir.

Ticari Kredi Kartında Aidat Var mıdır?

Çok sayıda avantajı olan ticari kredi kartlarının yıllık kart aidatı, bireysel kredi kartlarına göre daha fazladır. Kart aidatı fazla olsa da ticari kredi kartlarının bir saygınlık aracı olduğu belirtilmektedir. Ticari kartlar nakit ile eşdeğerdir. Ticari kartlar, işletmelere büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu kartlarla nakit çekilebilmektedir. Ayrıca tüm elektronik alışverişler taksitle yapılabilmektedir. Ticari kredi kartları, kurumsal müşterilere verilmektedir ve işletmelerin ihtiyaçları göz önünde tutularak geliştirilmiştir. Tüm bankalar ticari kredi kartı vermektedir. Bunun için ticari mevduat hesabının olması ve kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu iki kriterin olduğu tüm işletme sahiplerinin ticari kredi kartının avantajlarından yararlanması, yüksek limitli bir ticari kart sahibi olabilmesi söz konusudur.