İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotekli ihtiyaç kredisi günümüzde en çok tercih edilen kredilerden biridir. Bu anlamda birçok banka ipotekli kredi vererek tüketicilere yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu kredilerle ilgili faiz oranları ve başvuru koşulları ile gerekli belgeler, yazımızın devamında paylaşılmıştır.

İpotekli Kredi Alma Şartları Nelerdir?

İpotekli kredilerde genelde tapu üzerinden hizmet sunulur. Yani tapuda ‘mesken’ olarak geçen her gayrimenkul, ipotek kapsamına alınmaktadır. Genelde 60 ay vadeli olarak sunulan bu krediler için istisnai durumlar da söz konusudur.

İpotek olarak gösterilecek olan gayrimenkulün ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi veren bankalar bazen bu oranları düşürebilir. Söz konusu krediyi kullanmadan önce yapılacak harcamalar da konut kredisi alırken dikkate alınmaktadır.

İpotekli Kredilerde Talep Edilen Belgeler

Bu tür kredilerde nüfus cüzdanı başta olmak üzere ikametgah belgesi, teminat olarak gösterilen gayrimenkulün kat irtifakı tapu fotokopisi ve ekspertiz raporu gerekmektedir. Nüfus cüzdanına alternatif olarak sürücü belgesi aslı ve fotokopisinin de bankaya sunulacağını unutmayın. İkametgah belgesi dışında kredi çekecek olan tüketici adına düzenlenmiş olan elektrik, su, gaz ya da telefon faturalarının son döneme ait bilgileri de bankaya sunulabilir.

İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bankaya ipotek göstererek kredi alabileceğiniz bankalardan ilki, Halk Bankası’dır. Konut değerinin %80’ine kadar kredi veren bu bankadan 60 ay vadeye kadar ipotekli kredi alınabilir. Örneğin, satın alınacak evin değeri 100 bin TL ise 80 bin TL’ye kadar kredi talebinde bulunabilirsiniz.

İpotekli kredilerden yararlanmak isteyen tüketiciler Vakıfbank’a da başvurabilir. %1,53’lük faiz oranıyla hizmet sunan bu banka da Halkbank gibi evin değerinin %80’ine kadar kredi imkânı tanımaktadır. Vade ise 60 ay ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca arsa ve araç ipotekli kredilerden de yararlanabileceğinizi unutmayın.

Garanti bankası, evini ipotek gösterene %2,20’lik faiz oranıyla kredi vermektedir. Alternatif olarak Burgan Bank da bu konuda hizmet sunmaktadır. 1 milyon TL’ye kadar kredi sunan Burgan Bank’ın faiz oranı %2,25 olarak belirlenmiştir.

Ev, arsa ve iş yeri ipoteği ile kredi veren bir diğer banka Ziraat Bankası’dır. Arsa değerinin %50’sine, konut değerinin %80’ine ve iş yeri değerinin %75’ine kadar kredi veren Ziraat Bankası, son zamanların en çok tercih edilen bankaları arasındadır.

Bu bilgilerin yanı sıra ipotekli kredi konusunda hizmet sunan diğer bankalar;

  • Akbank
  • İş Bankası
  • HSBC
  • QNB Finansbank şeklinde sıralanabilir.

Ayrıca büyük bir finansman şirketi olan Koç Finans, 36 ay vadeye kadar kredi sunmaktadır. Teminatlı ihtiyaç kredilerinin yanı sıra 2. el ya da sıfır araç kredisi, tekne kredisi ve elektronik eşya kredilerinde de Koç Finans tercih edilebilir.