Vakıfbank Konut Kredisi Hesaplama

Son zamanlarda faiz oranlarıyla dikkat çeken Vakıfbank, konut kredisi için uygun seçenekler sunmaktadır. Birçok tüketici Vakıfbank konut kredisi hesaplama işleminden yararlanarak ne kadarlık kredi için hangi faiz oranlarından yararlanacağını araştırmaktadır. Yazımızın devamında bu konu hakkındaki tüm detayları sizlerle paylaşacak ve birtakım önerilerde bulunacağız.

Vakıfbank Konut Kredileri

120 ay vadeye kadar %1,28 faiz oranıyla konut kredisi imkanı sunan Vakıfbank ile ilgili ilk örneğimiz, 100 bin TL’lik kredideki aylık taksit ödemeleri olacaktır. O halde;

  • 36 ay vadede 3,484 bin TL
  • 60 ay vadede 2,398 TL
  • 120 ay vadede 1,635 TL ödeyerek bankadan kredi alınabilir.

Konut kredisi başvurusu şartları da banka tarafından belirlenmiştir. 18 yaşını dolduran her tüketici ayrıca aşağıdaki şartlara uyum sağlamalıdır.

  • Gelirin belgelendirilebilir olması
  • Finansal geçmişin sorunsuz olması
  • Satın alınacak konutun tapuda ‘mesken’ olarak gösterilmesi
  • Evli tüketicilerin eş rızasını yazılı olarak bankaya beyan etmesi
  • Konutun iskan almış olması

Bu bilgilerle beraber konut kredisi kullanmak için takip edilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Öncelikle Vakıfbank konut kredisi hesaplama işlemleri yaparak bütçenize uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Ardından başvuru formunda yer alan kişisel ve iletişim bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulma şartı vardır. Sonrasına bankanın talep ettiği evrakları da doldurarak tekrar bankaya teslim edebilirsiniz. Elbette bu süreçte ekspertiz rapor ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Rapor çıktıktan sonra bankaya giderek ipotek evrakları teslim alınarak tapuya iletilmelidir. Tapuda devir işlemleri sona erdiği zaman son evrakları da bankaya ileterek kira sözleşmesini imzalayabilir ve krediyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Vakıfbank Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

Başta nüfus cüzdanı olmak üzere gelir belgesi, ikametgah belgesi ve tapu fotokopisi, başvuru sürecinde hazırlanmalıdır. Ancak gelir belgesi tüketicilerin çalışma durumuna göre değişmektedir. Örneğin memurlar maaş bordrosuyla hizmet alabilirken özel sektör çalışanları da şirketin imza sirküleri ile krediye başvurabilir. Bununla beraber emekliler, emekli aylık dökümü, şirket ortakları güncel vergi levhası, gelir tablosu ve oda kayıt belgesi, çiftçiler ise çiftçilik belgesi ile konut kredisine başvurabilir. Son olarak gayrimenkul kira geliri sahipleri de tapu belgesiyle Vakıfbank’a başvurabilmektedir.

Her tüketici Vakıfbank konut kredisi hesaplama işlemi yaptıktan sonra bankaya bu belgeleri sunmalıdır. Ekstra talep edilecek evraklar da yine banka tarafından tüketicilere bilgi geçilmektedir. Asıl önemli olan durum, uygun faiz oranlı konut kredilerine başvurmaktır. Bu yüzden bankalar arasında karşılaştırmalar yaparak süreci daha doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca her bankanın kendine has özellikleri bulunduğu için genel karşılaştırmalar mutlaka yapılmalıdır.